V ústecké zoo se narodilo první mládě roku 2018


Po loňském úspěšném odchovu kajmánků malých se Zoo Ústí nad Labem může pochlubit dalším významným mládětem. „Tím úspěšným druhem je korovec mexický,“ přibližuje tisková mluvčí zoo Věra Vrabcová.

Opět se jedná o ojedinělý odchov celoevropského významu, za posledních 12 měsíců jsou známy pouze tři další zoologické zahrady v Evropě, které uvádějí rozmnožení tohoto druhu.

Trio korovců mexických najdou návštěvníci v přízemí pavilonu exotária, i když u nich momentálně probíhá zimování, což znamená, že je v expozici vypnuto výhřevné světlo a teplota je udržována mezi 16 a 18°C.

„Tento klidový režim zde panuje zhruba od poloviny prosince do konce února, je to vlastně součást stimulace k páření a kladení vajec,“ vysvětluje chovatel František Šubík.

Kromě ojedinělého odchovu se mládě korovce mexického stalo v ústecké zoo zároveň prvním mládětem roku 2018. Je umístěno v samostatném teráriu v zázemí, takže návštěvníci jej bohužel neuvidí.

Jejich domovinou je západní pobřeží Mexika a Guatemaly, kde žijí v pouštních oblastech a v listnatých lesích. Největší zajímavostí je to, že patří k několika málo jedovatým ještěrům na světě, u kterých se vyskytují jedové žlázy. Jed korovci do rány nevstřikují jako jedovatí hadi, do těla kořisti jim stéká po mělce rýhovaných zubech spolu se slinami z ústní dutiny. V přírodě nemají mnoho přirozených nepřátel, ohrožuje je ztráta životního prostředí, lov, popř. požáry.