Výstava o romském holocaustu v Památníku Terezín


Jedna z bývalých cel takzvaného Ženského dvora terezínské Malé pevnosti bude přeměněna ve výstavní celu a do konce roku 2023 zde bude instalována expozice Muzea romské kultury věnovaná genocidě romského etnika v době nacistické okupace.

Památník Terezín tak pomáhá splatit morální dluh, který česká společnost vůči připomínání, či spíše nepřipomínání, genocidy českých Romů má. Symbolicky se tak stane v den, kdy nad branami Památníku vlaje romská vlajka. Včerejšek totiž byl Památným dnem romského holocaustu.

V noci z 2. na 3. srpna 1944 zavraždili nacisté v plynových komorách v nacistickém vyhlazovacím táboře Auschwitz-Birkenau během likvidace takzvaného Cikánského tábora takřka 4 300 romských mužů, žen a dětí. Tuto tragickou událost si Památník Terezín každoročně připomíná vyvěšením romských vlajek na svých budovách.

Nejinak tomu bylo i letos, přesto, jak uvádí ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek, „návštěvník Památníku Terezín neměl možnost informovat se o bezpráví a genocidě, kterou zažívali Romové a Sinti v době nacistické okupace“. Po dohodě s vedením Muzea romské kultury v Brně byla zapůjčena původní dokumentární výstava s názvem Genocida Romů v době 2. světové války. „Jsem osobně moc rád, že tak pomůžeme přispět k zesílení povědomí o tragédii, jež Romy v období druhé světové války postihla,“ doplňuje Roubínek.

Dnešní vernisáže se zúčastní řada významných hostů. Do Terezína přijede velvyslanec Státu Izrael Daniel Meron s chotí, velvyslankyně Kanady paní Ayesha Patricie Rekhi, velvyslanec Spolkové republiky Německo Christoph Israng, velvyslanec Španělska Angel Lossada, zástupce velvyslance Nizozemského království David Rölling, tajemník Federace židovských obcí v ČR Tomáš Kraus a zástupci ambasád Německa, Estonska a USA. Úvodní slovo k výstavě, která bude dnes ve 14:00 hodin zahájena, přednese historička Muzea romské kultury Anna Míšková. Během akce budou znít tóny romské hudby v podání teplické hudební skupiny Galiani Gypsy Jazz.

Výstava měla být původně zahájena již 9. dubna, pandemie covid-19 a nucené uzavření všech objektů Památníku Terezín však plány změnily a termín musel být posunut. Dnešní vernisáž, jelikož se bude odehrávat v interiéru, bude probíhat za dodržení všech platných protiepidemických opatření.


Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*