Žáci ze ZŠ Stříbrnická se vydali do Chemnitzu

  •  

V polovině března se 25 žákyň a žáků z osmých a devátých ročníků vypravilo na studijní výměnné setkání do německého Chemnitz. Dvoudenní program měla v režii naše partnerská škola, Oberschule Am Flughafen.

V úterý 13. března jsme vyjížděli z Ústí poměrně brzy ráno. Hned první dobrodružství nás čekalo kousek za hranicemi, kde jsme byli zastaveni a podrobeni dlouhé celní kontrole. Děti se při čekání zabavily pozorováním atraktivních policistů, poslechem hudby a konzumací řízků, ale ztracený čas nám chyběl, a do Chemnitz jsme nestihli dojet podle plánu.

Náš program tedy začal až v poledne na slavném zimním stadionu, kde trénovaly krasobruslení německé olympijské medailistky. Zapůjčené brusle sice občas neseděly a spousta z nás na ledě stála poprvé, ale bruslení jsme si užívali. Během hodiny kroužení na ledě totiž mnozí z nás navázali první kontakt s německými dětmi.

Po bruslení jsme se naším autobusem vydali do centra města. Po cestě jsme snědli oběd a bavili jsme se překladem nejrůznějších německých nápisů.

V Chemnitz jsme během hodiny prošli velkou část městského centra a seznámili se s nejdůležitějšími pamětihodnostmi i stavbami ve městě. Naše žákyně a žáci se nejvíce těšili na obří hlavu Karla Marxe – symbol a turistické lákadlo města Chemnitz, zaujala je velká mozaika směrové růžice mezi Rosenhof a tržištěm ukazující do Prahy a ohromily je zkamenělé stromy v přírodovědném muzeu.

Po prohlídce města jsme se došli ubytovat do hostelu a pozdní odpoledne jsme měli volné. Někteří jej využili k lenošení, jiní zamířili do nákupních center a někteří si zašli na večeři.

Ve středu 14. března potěšila děti i dospělé návštěva Muzea her. V muzeu se můžete pokochat velmi starými exempláři deskových, karetních a stolních her, figurek a kostek. Zároveň si ale můžete i hrát.
Žáci ve smíšených česko-německých skupinkách dostali za úkol vybrat si jednu z více než 2.500 novodobých deskových či karetních her a společně si ji zahrát. Ze všech tak rychle opadl ostych, mezi stolky zněla angličtina i němčina, smích, hodně se gestikulovalo a tvrdě se bojovalo o vítězství (třeba ve hře Mensch ärgere dich nicht!).

Poobědové promítání videí a fotek z minulých setkání, výměna kontaktů mezi českými a německými kamarády a kamarádkami a společné plánování seznamu aktivit, které se nám líbily a které bychom mohli uskutečnit při příštích setkáních, tak pěkně završily poslední akci s naší partnerskou školou v tomto školním roce. Už se nemůžeme dočkat dalšího setkání v roce příštím.

Hana Coubalová, ZŠ Stříbrnická


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*