Zájemci se přihlásili, přesto nemocnice stále žádá lidi vyléčené z covidu, aby přišli darovat plazmu


Na výzvu Krajské zdravotní pro dárce plazmy, kteří prodělali nemoc covid-19, zareagovaly desítky zájemců. I tak je o plazmu stále zájem.

„Rádi bychom poděkovali všem dárcům krevní plazmy, kteří zareagovali na naši výzvu a kontaktovali ústecké transfuzní oddělení. Za necelý týden se nám ozvaly více než čtyři desítky potenciálních dárců,“ uvedl Jiří Masopust, primář Transfuzního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Plazmu od dárce, který prodělal infekci novým koronavirem, lze za určitých indikací podat pacientovi s velmi těžkým průběhem nemoci covid-19.

„Vzhledem k větší pravděpodobnosti tvorby dostatečného množství protilátek proti novému koronaviru upřednostňujeme dárce plazmy, u nichž onemocnění covid-19 proběhlo s jasnými klinickými příznaky, kterými je horečka, bolest kloubů a svalů apod. Lidé bez příznaků či jen s velmi lehkými příznaky si podle současných znalostí obvykle nevytvoří protilátky v dostatečném množství pro léčbu pacientů s covid-19,“ upřesnil požadavky primář ústeckého transfuzního oddělení.

Současné studie ukazují, že časem množství protilátek v krvi člověka klesá. „Hledáme tak dárce plazmy, kteří prodělali onemocnění covid-19 v minulých třech měsících,“ doplnil Jiří Masopust.

Nejvhodnějšími potenciálními dárci krevní plazmy jsou muži, případně i ženy, které dosud nebyly těhotné. „Gravidní ženy si mohou během těhotenství vytvořit takzvané anti-HLA protilátky, které ojediněle způsobují velmi závažnou potransfuzní plicní reakci, proto je tato krevní plazma k léčbě nemoci covid-19 nevhodná,“ dodal závěrem primář.

Předpokladem darování je:

  • trvalý pobyt v ČR, platné zdravotní pojištění, věk 18 – 60 let, hmotnost alespoň 60 kg
  • celkově dobrý zdravotní stav
  • úplné uzdravení z koronavirové infekce a minimálně 14denní odstup od uzdravení, eventuálně ukončení izolace

Dárci krevní plazmy mohou kontaktovat Transfuzní oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem na e-mailové adrese UL-Darci@kzcr.eu nebo telefonním čísle 477 113 468. Dárci, kteří uvedou své jméno, příjmení a telefonní číslo, budou následně kontaktováni lékařem za účelem domluvení dalšího postupu.


Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*