Žatecký chmel míří do UNESCO

pixabay.com

Na druhý pokus by chtěl proniknout Žatec a krajiny žateckého chmele k zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO. „Přínosem zápisu na Seznam světového dědictví by bylo zvýšení povědomí o žateckém chmelařském dědictví nejen v regionu a České republice, ale i v příhraničních regionech,“ vysvětluje Olga Bukovičová ze žatecké radnice.

Podle Bukovičové památkou nominovanou k zápisu na Seznam světového dědictví je kulturní chmelařská krajina skládající se ze dvou částí, první je Žatecká chmelařská krajina, kterou tvoří chmelnice na Steknicku a venkovské zázemí, kde probíhalo zpracování chmele ihned po sklizni, druhou část zastupuje Žatec, který je centrem celé chmelařské oblasti. Nachází se zde početný soubor staveb zaměřených na zpracování chmele, ve městě dodnes působí instituce spojené se světovým obchodem a také výzkumem chmele.

Nominaci projedná výbor světového dědictví v saúdskoarabském Rijádu v těchto dnech. Původně měl verdikt padnout už loni v červnu v ruské Kazani, kvůli vojenské agresi na Ukrajině bylo zasedání výboru zrušeno.