Klíšťata jsou všude. Chraňte se, než bude pozdě

Foto: pixabay

Pokud se v následujících dnech chystáte do přírody, buďte obezřetní. Český hydrometeorologický ústav varuje, že aktivita klíšťat dosáhla nejvyššího stupně na většině území České republiky. S klíšťaty se zároveň zvyšuje riziko nákazy klíšťovou encefalitidou, což je závažné virové onemocnění mozku. Jedinou spolehlivou ochranou zůstává očkování. Podle nejnovějších údajů je v Česku proti klíšťové encefalitidě očkováno jen 48 % obyvatel, zatímco například v Rakousku je proočkovanost 81 %.

Virus klíšťové encefalitidy se oproti borelióze přenáší bezprostředně po přisátí klíštěte. „Nachází se přímo ve slinných žlázách klíštěte, a proto může infekce nastat okamžitě po přisátí,“ vysvětluje hygienička Renata Ciupek. Nejvíce případů klíšťové encefalitidy letos hlásí Moravskoslezský kraj a v květnu se očekává další nárůst.

Riziko přisátí infikovaného klíštěte už není jen záležitostí lesa. „Dnes už není třeba chodit do hlubokého lesa. Klíšťata najdete i na zahradě, u vody nebo při sekání trávy na chalupě. Právě jaro a začátek léta představují hlavní sezónu přenosu infekce,“ upozorňuje primářka Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka Hana Roháčová. Na ochranu před klíšťovou encefalitidou ještě není pozdě. Pokud nejste očkovaní, lze využít zrychlené očkovací schéma. Dvě dávky během 15 dnů, přičemž ochrana nastupuje do jednoho měsíce od prvního očkování. Onemocnění může mít vážné následky. Od chronické únavy a třesu až po trvalé neurologické poruchy. Nejvíce ohroženi jsou senioři a lidé s oslabenou imunitou, ale těžký průběh se může vyskytnout v každém věku.


Napište první komentář

Přidat komentář