Ledové kry mohou způsobit rychlé záplavy

Foto: Povodí Ohře

V současné době dochází k výskytu ledových jevů především na menších vodních tocích. Při aktuálním mrazivém počasí vznikají ledové prahy a nápěchy, které se po oteplení mohou uvolnit. Vlivem těchto přirozených procesů pak může dojít k náhlému zvýšení průtoku, pohybu ledových ker a krátkodobému zaplavení okolí. Ledové jevy a rizika s nimi spojené lze očekávat především na menších horských vodních tocích, jako je Chomutovka, Bouřlivec, Svatava, Rolava či Teplá. Tyto jevy jsou náhlé s dynamickým účinkem. Při pohybu u vodních toků tak buďte velmi opatrní a vnímejte své okolí.

„Ledové záplavy vznikají ve chvíli, kdy se vznikem ledových ker a dnového ledu zmenší kapacita koryta vodního toku. V mrazivém počasí vznikne ledový nápěch, který významně zmenší průtočný profil a vlivem toho se zvedá vodní hladina v tocích. Při oteplení a oblevě pak dochází k rychlému a dynamickému zvýšení průtoku a vylití vody z koryta toku vlivem uvolnění ledů. V těchto dnech se proto kolem vodních toků pohybujte obezřetně, k záplavě může dojít ve velmi krátké době, a to i když mrzne,“ sdělila mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.

Sluneční energie nezvyšuje jen teplotu vzduchu, ale ohřívá i ledy, které se rozpínají a za působení proudící vody se pomalu rozvolňují. Při větších množství ledových ker může nastat dominový efekt, kdy jedna utržená ledová kra rozpohybuje více ker a tomuto jevu říkáme ledochod. Předpovídat chování těchto přirozených jevů je téměř nemožné. Jedná se o přírodní nahodilé procesy, které nedokážeme ještě matematicky popsat.