Plány Správy národního parku České Švýcarsko neotevřít turistům v letošní sezóně Gabrielinu stezku k Pravčické bráně a Edmundovu soutěsku v Hřensku jsou pro místní podnikatele a obce devastující. Přestože destinace České Švýcarsko nabízí i řadu dalších turisticky atraktivních lákadel, místní podnikatelé a obce dobře vědí, že ty největší taháky leží právě tam, kde bude ještě celý letošní rok uzávěra.
„Neotevření Edmundovy soutěsky a klíčových cest v národním parku by bylo citelným zásahem do ekonomiky celého regionu,“ řekl náměstek hejtmana Ústeckého kraje pro cestovní ruch Jiří Řehák a dodal, že vedení kraje udělá vše pro to, aby k avizovanému scénáři nedošlo.
„Tato situace může mít při pokračování uzávěr negativní dopad na zaměstnanost i životní úroveň na celém území Českého Švýcarska. Je v našem zájmu pomoci regionu, který si v uplynulých letech prošel velkou zatěžkávací zkouškou, nejprve v důsledku covidu a hned vzápětí ničivého požáru,” dodal Řehák.
Propad tržeb po požáru aktuálně dosahuje k 600 milionům korun. Při letošním poklesu návštěvnosti o 40 % by jen veřejné rozpočty přišly zhruba o dalších 450 milionů. „Na podzim se podařilo alespoň částečně pokrýt škody díky propagační kampani na obnovu turismu a ubytovacím voucherům. Jde ale o dočasné opatření, největší požár v historii ČR nedokázal přimět stát k systémové podpoře. Budoucnost podnikatelů i zaměstnanost je ohrožena, v turistickém ruchu tu pracuje každý desátý obyvatel. To povede jen k dalšímu poklesu životní úrovně v jednom z nejchudších regionů v ČR,“ říká k tomu Jan Šmíd, ředitel obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko s tím, že je nyní potřeba najít vhodné řešení pro celý region.