Urologové z České republiky a Polska se v ústecké nemocnici školili na workshopu s názvem Roboticky asistovaná Boariho plastika. Součástí školicí akce byly dva live přenosy z operačního sálu.
Princip výkonu spočívá v nahrazení poškozené části pánevního močovodu lalokem z močového měchýře. Je potřeba obnovit pasáž cesty moče z ledviny močovodem do močového měchýře. „Tento výkon – Boariho plastika nebo Boariho lalok – se provádí desítky let. Běžně se dělal takzvanou otevřenou cestou. Aby urolog mohl operaci provést, musel vést řez o délce 10 – 20 centimetrů. Což v důsledku znamenalo, že pacientovi po operaci zůstala velká jizva a rekonvalescence trvala několik týdnů,“ uvedl hlavní školitel a přednosta Kliniky urologie a robotické chirurgie ústecké nemocnice Jan Schraml. Dodal, že pak začala některá pracoviště alternativně provádět výkon laparoskopicky. Bohužel to ale nešlo ve všech případech, technika laparoskopie možnosti limitovala. „Provádět operace s asistencí robota nás posunula dále. Výkon probíhá miniinvazivně – pouze pěti vstupy, tedy pěti porty, díky kterým lze kompletně močové cesty pomocí Boariho laloku zrekonstruovat na jednu či druhou stranu, nebo na obě. Podle toho, kde je močovod poškozen,“ poznamenal Jan Schraml.
Vedle robotických chirurgů z České republiky se workshopu účastnili robotičtí operatéři z Polska. „Chci zdůraznit, že roboticky asistované operace tohoto typu můžeme provádět i díky vstřícnému přístupu vedení Krajské zdravotní. Společnost je podporuje, ačkoli je zdravotní pojišťovny nehradí a zaplatí jen výkony provedené laparoskopicky,“ upřesnil přednosta Schraml.
Robotická chirurgie je jedním z oborů, který z ústecké Masarykovy nemocnice dělá špičkové zdravotnické zařízení ve střední a východní Evropě. Díky robotickému systému da Vinci Xi a operačnímu stolu Trumph TruSystem 700dV lékaři operují pacienta nejšetrněji dostupným způsobem.