
Památník Terezín vyhlašuje na rok 2025 již XXIX. ročník výtvarné a I. ročník filmové soutěže Memoriálu Hany Greenfieldové se společným tématem Nikdy více? Dějiny po roce 1945 i současné události ukazují, že se lidstvo z druhé světové války nepoučilo. Osvobození vězňů nacistického ghetta pro židy a věznice Gestapa v Terezíně před 80 lety neznamenalo, že se již zločiny zde páchané nikdy nebudou opakovat.
Avšak stejně jako tehdy, tak i dnes existují lidé, kteří se snaží navzdory této skutečnosti naplňovat okřídlené rčení „nikdy více“ a změnit svět k lepšímu. Jedním z nich byl i Přemysl Pitter, jenž pomáhal židovským dětem pronásledovaným nacisty. Vedle toho však po druhé světové válce také ochraňoval německé děti, které sice nemohly za zločiny nacistického Německa, i přesto se staly terči odplaty.
Lektoři vzdělávacího oddělení Památníku Terezín k letošnímu tématu dodávají: „V letošních pracích by se měli soutěžící zamyslet nad následujícími otázkami: Poučilo se lidstvo z druhé světové války? Co můžeme dělat pro to, aby lidskost zvítězila nad nenávistí, stejně jako v případě Přemysla Pittra? Máme šanci tento zápas vyhrát? Co vede některé lidi k tomu, že tento boj svádí bez ohledu na výsledek?“
Podmínky a průběh výtvarné soutěže:
Výtvarné práce musí soutěžící vytvořit v rámci zamyšlení se nad výše uvedenými otázkami a elektronické kopie/náhledy/fotografie výtvarných prací (v kvalitním rozlišení) musí být předány/odeslány elektronicky na jednu z níže uvedených e-mailových adres. Každý účastník zasílá maximálně jednu výtvarnou práci. Autoři nejkvalitnějších výtvarných prací budou na základě rozhodnutí odborné komise následně požádáni o zaslání originálů svých prací do finálového rozhodovacího kola.
Podmínky a průběh filmové soutěže:
Filmové práce spojené s výše uvedenými otázkami musí být předány/odeslány elektronicky na jednu z níže uvedených e-mailových adres, přičemž každý účastník (jednotlivec či tým) zasílá maximálně jednu filmovou práci. Práce musí mít stopáž v délce minimálně jedné minuty a maximálně tří minut (kratší a delší práce nebudou hodnoceny). Soutěžící mohou své práce vytvářet buď s použitím libovolného softwaru, nebo mohou využít platformu USC Shoah Foundation. V druhém případě však musí využít alespoň jeden úryvek výpovědí pamětníků z videoarchivu této instituce.
Do účasti v soutěži se mohou zapojit žáci základních a středních škol, gymnázií a učilišť z České republiky, přičemž počet zasílaných děl z jedné školy není nijak omezen. Práce musí být zaslány ve formě elektronických kopií, náhledů, fotografií a video souborů na jednu z níže uvedených e-mailových adres nejpozději do 11. dubna 2025. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhne 5. června 2025 v Terezíně. Výherci získají věcné ceny i peněžní odměnu. Další informace a podmínky soutěže jsou k dispozici na webu Památníku Terezín v sekci Vzdělávání.