Od letošního roku si mohou zájemci zdarma a z prostředí svého domova projít všechny externí i vnitřní expozice Památníku Terezín. Slouží k tomu unikátní 3D model, který je k dispozici na webových stránkách www.pamatnik-terezin.cz.
Dostupná je také placená verze, v rámci které si mohou návštěvníci projít model s živým průvodcem a dostat tak plnohodnotnou alternativu ke klasické prohlídce. Podle autorů projektu nemá rozsah 3D modelu konkurenci ani v tuzemsku, ani v zahraničí.
„Naším původním záměrem bylo zpřístupnit objekty Památníku v podmínkách, kdy to nebylo kvůli špatné epidemiologické situaci možné fyzicky. Oslovili jsme s tímto nápadem brněnskou firmu Panopro, která se specializuje na realizaci 3d prohlídek formou tvorby 3D skenů a jejich následného propojení do reálných 3D modelů. V těchto modelech se pak lze volně pohybovat, vše si prohlížet, přibližovat atp. Prvotní objednávka byla na 3D prohlídky vybraných interiérů s tím, že pokud to technologie umožní, zkusí se i některé venkovní prostory. Po prezentaci průběžných výsledků jsme byli nadšeni a rozhodli jsme se pokračovat dále, a nechat nasnímat kompletně celý areál, všechny objekty Památníku Terezín, tedy samozřejmě Malou pevnost a Muzeum ghetta, ale také Magdeburské kasárny, bývalou židovskou modlitebnu a mansardu, vážní domek s výstavou o transportech, obřadní místnosti s márnicí a kolumbárium, i krematorium,“ popisuje mluvčí Památníku Terezín Stanislav Lada.
V režimu bezplatném, kde si může všechny objekty Památníku Terezín projít sám, přičemž 3D modely jsou doplněné o velké množství textového i obrazového materiálu. Druhou variantou je pak možnost absolvovat tyto virtuální procházky nebo prohlídky s živým průvodcem.
Mluvčí Památníku k těmto prohlídkám dodává: „Průvodcovský výklad nabízíme ve všech jazycích jako u standardních prohlídek, tzn. kromě češtiny také v angličtině, němčině, italštině a španělštině. Tato možnost virtuálních prohlídek je zpoplatněna, dle našeho běžného ceníku. Průvodce se s návštěvníkem spojí pomocí platformy Google Meet, nasdílí mu svou obrazovku s 3D modelem příslušného objektu a provede ho, vše mu ukáže úplně stejně, jako kdyby byl v objektu fyzicky. Návštěvník může s průvodcem komunikovat, na všechno, co ho zajímá, se může hned zeptat, jedná se o plnohodnotnou alternativu ke klasické presenční prohlídce.“
Dalším projektem z kategorie virtuálních prohlídek je mobilní aplikace Iwalk, na jejímž obsahu pro Terezín spolupracovali lektoři vzdělávacího oddělení Památníku Terezín. Aplikace je zdarma ke stažení pro telefony s operačním systémem Android a iOS, zájemci o historii v ní naleznou sestřihy audiovizuálních výpovědí bývalých vězňů ghetta v Terezíně, doprovodné texty či fotografie, doplňující historický kontext těchto výpovědí. Návštěvník si prochází Terezín a podle polohy GPS mu jeho mobilní zařízení automaticky pouští informace k danému místu.