Tři mláďata kriticky ohroženého dravce sokola stěhovavého, který pravidelně hnízdí na komíně litvínovské teplárny, dostala své identifikační kroužky. Ty mladým sokolům slouží jako ornitologický občanský průkaz a umožní tak další sledování vývoje populace tohoto unikátního Sledovat život mladých sokolů lze na webových stránkách starameseosokoly.cz.
„Letošní kroužkování sokolích mláďat představuje další úspěšný rok hnízdění těchto výjimečných dravců na komíně teplárny v Litvínovské rafinerii. Spolu se třemi mláďaty, které byla okroužkována také v kralupské rafinerii se tak od začátku sledování v roce 2011 v areálech ORLEN Unipetrolu podařilo sokolům vyvést celkem 55 mláďat,“ říká Lucie Pražáková, ředitelka Nadace ORLEN Unipetrol.
Mladí dravci dostávají identifikační kroužky zhruba po třech až čtyřech týdnech od jejich vylíhnutí. Kroužky slouží ornitologům ke sledování vývoje sokolí populace na našem území a evidenci hnízdících párů. Díky nim je tak třeba známé, že sameček okroužkovaný na litvínovském komíně v roce 2020 zahnízdil loni i předloni na teplárně Trmice s německou samicí.
Při kroužkování musí ornitolog zdolat výšku okolo sta metrů, aby se ke hnízdu dostal. Při jeho spatření obvykle samice po dobu pobytu ornitologů u hnízda odlétne a co se děje s jejími mláďaty sleduje zpovzdálí. Sokolím mláďatům se na každou nohou nasadí jeden kroužek. Díky odečítacímu kroužku je možné identifikovat jedince bez nutnosti chycení. Sledovat počty sokolů je tak možné i například pomocí dalekohledu, fotopasti či kamery. Druhý kroužek, národní, určuje, že je sokol z České republiky.