Žatecká synagoga připravuje na duben dvě akce, které připomenou, jak závažné důsledky mohou mít předsudky, nenávist a netolerance. Ve čtvrtek 9. dubna od 17:00 hodin se v rabínském domě uskuteční přednáška historika a pedagoga dr. Jana Samohýla z Ústavu pro studium totalitních režimů s názvem Kořeny antijudaismu a antisemitismu ve 20. století.
Přednáška se zaměří na náboženské, kulturní a historické zdroje nenávisti vůči Židům – od antijudaistických projevů ve starověku přes středověké a novověké restrikce až po proměny antisemitismu v 19. století. Tyto dlouhodobé tendence vyústily ve 20. století v tragické události šoa. Samohýl se bude věnovat také českému prostředí, zejména období druhé světové války, antisemitismu třetí republiky a projevům nenávisti v komunistickém Československu od 50. do 80. let.
V úterý 14. dubna se Žatec poprvé připojí k celorepublikové akci Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa, pořádané Institutem terezínské iniciativy. Od 15:00 hodin budou před vstupem do synagogy čtena jména obětí holokaustu spojených se Žatcem. Do čtení se zapojí studenti místního gymnázia i jednotlivci z veřejnosti.
„Touto akcí se připojujeme k uctění památky obětí a hrdinů holocaustu. Jom ha-šoa ve ha-gvura připomíná zahájení povstání ve varšavském ghettu a odvahu těch, kteří se postavili za lidskou důstojnost svou i ostatních,“ uvádějí organizátoři.