Celníci odhalili cigarety s neplatnými nálepkami

Foto: Celní správa ÚK

Tisíce krabiček cigaret s již neplatnými tabákovými nálepkami zajistili během dubna ústečtí celníci při kontrolách zaměřených na skladování a prodej tabákových výrobků. Celníci odhalili 24 prodejců, kteří nabízeli tabákové výrobky označené tabákovou nálepkou se starou sazbou daně. Přitom od prvního dubna lze prodávat už pouze tabákové výrobky s novou daňovou sazbou. U těchto prodejců zajistili 128 403 kusů cigaret, bezmála jeden kilogram zahřívaných tabákových výrobků a 6,34 kilogramů tabáku určeného ke kouření, to vše v hodnotě téměř 450 tisíc korun. Odhalený únik na spotřební dani činil téměř čtvrt milionu korun.

Jednou z kontrolovaných provozoven byla podle mluvčího krajských celníků Jiřího Nejedlého i „Trafika“ v Roudnici nad Labem, kde hlídka narazila v prostoru pod pokladnou a ve skladu na bezmála devatenáct set krabiček cigaret různých značek a 160 kusů náplní pro zařízení na zahřívání tabáku. Cigarety byly značené tabákovou nálepkou s písmenem „G“, předcházející nové sazbě daně po rozhodném datu a zahřívané tabákové výrobky byly značené dokonce tabákovou nálepkou s písmenem „F“, u níž bylo rozhodné datum doprodeje také 31. března, ale loňského roku, tedy 2022.

Prodejce si byl dobře vědom, že tabákové výrobky značené nesprávným způsobem nelze po uplynutí přechodného období již prodávat ani skladovat. O 37 822 kusů cigaret a 36 gramů zahřívaných tabákových výrobků přišel, a ještě bude muset zaplatit pokutu. Ta může v maximální výši dosahovat až 10 milionů korun.

K úpravě sazby spotřební daně, kterou jsou zatíženy tabákové výrobky, dochází téměř každým rokem. Změna sazby se promítá i do kódů tabákových nálepek, tedy kolků, a to v podobě změny písmena abecedy. Zatímco v loňském roce bylo na nálepkách uvedeno písmeno „G“ a cigarety takto označené bylo možné doprodávat do 31. března 2023, pro letošní rok je na tabákové nálepce písmeno “L“