Dalších jedenáct nakažených žloutenkou, Krajský úřad posílá do škol dezinfekci

ilustr. obrázek

Téměř 600 litrů dezinfekčních prostředků už věnoval Ústecký kraj z humanitárních skladů na prevenci proti šíření žloutenky typu A.

Podle slov ředitelky Krajské hygienické stanice Lenky Šimůnkové, která přijela o aktuální situaci informovat hejtmana kraje Oldřicha Bubeníčka, se téměř všechny případy nakažených objevují v rodinách ve vyloučených lokalitách v krajském městě, které hygienici monitorují už od počátku epidemie.

Epidemie žloutenky A neboli nemoci špinavých rukou začala v Ústí nad Labem již před několika měsíci. Ústecký kraj od počátku spolupracuje nejen s Krajskou hygienickou stanicí, ale také se všemi svými příspěvkovými organizacemi hlavně v oblasti školství.

„Ve spolupráci s krajskými hygieniky jsme nabídli k dispozici několika základním, středním školám i dětskému domovu dezinfekci. Náš tým krizového řízení tak rozdal 300 litrů Sava a téměř 300 litrů saponátů z našeho skladu, který slouží právě pro tyto mimořádné události,“ popsal konkrétní opatření ze strany kraje hejtman Oldřich Bubeníček.

Podle posledních informací od krajských hygieniků je zatím celkem 346 potvrzených nakažených pacientů.

„Nyní máme 11 nových případů. Ohniska nákazy jsou ale stále omezenější a drží se v rodinách v sociálně vyloučených lokalitách, kde sledujeme situaci od začátku. Žádné další šíření v prostoru jsme nezaznamenali,“ uvedl krajský epidemiolog Josef Trmal.

Aktuálně bylo vydáno více než 1 600 očkovacích vakcín. Nemoc se podle krajských hygieniků šíří hlavně v oblastech, kde je absence osobní hygieny a rodiny často nemají tekoucí vodu, jde o vyloučené lokality s řadou migrujících obyvatel.

„Vydáno bylo zatím více než 2 000 rozhodnutí o vyšetření, tedy informace, že se mají lidé dostavit k lékaři na testy,“ dodal Trmal.