Den za obnovu lesa v Lovečkovicích přilákal 1 700 dobrovolníků


Více než 1 700 lidí, kterým není lhostejný osud životního prostředí, přilákala akce Den za obnovu lesa. Dobrovolníci při ní po celém Česku pomáhali s obnovou lesů poničených kůrovcem a seznamovali se s budoucí podobou lesů, které mají mít jiný charakter a druhovou skladbu než současné porosty.

Sázelo se i v Ústeckém kraji, a to v Lovečkovicích. Nechyběl ani hejtman kraje Oldřich Bubeníček s rodinou, který si vyzkoušel sázení buků. „Osobně jsem se přesvědčil, jak namáhavá je práce v lese. O to víc si musíme vážit lidí, kteří se starají o stromy, které třeba v plné kráse potěší až další generace,“ řekl hejtman Bubeníček.

Akce přilákala více než 1700 lidí, především rodiny s dětmi, kteří vytvořili úžasnou atmosféru. Vysázelo se 18 tisíc sazenic jedle, buku, dubu a lípy. Kromě sázení si mohli vyzkoušet i měření výšky stromů laserem, měření objemu vytěženého dřeva, zapojili se do úklidu klestí, prohlédli si lesnické mapy. Pro děti byly připraveny stánky se zajímavostmi o stromech, lese a myslivosti.

Sázení stromků v Ústeckém kraji se zúčastnil i litoměřický starosta a senátor Ladislav Chlupáč, ředitel HSZ ÚK Roman Vyskočil, starosta Lovečkovic Radek Černý a nechyběly ani známé osobnosti, například běžkyně na lyžích Květa Jeriová-Pecková, hokejisté Jiří Šlégr, Josef Beránek a Martin Škoula. Na všechny dobrovolníky dohlíželo 70 lesníků včetně krajského ředitele Lesů ČR Pavla Ruse. V celé České republice se akce zúčastnilo 31 tisíc lidí.