Do Saska už můžeme za nákupy i turistikou


Od pátečního poledne se mohou Češi vracet z Německa bez povinnosti testu na koronavirus. A podle vyjádření generálního konzulátu v Drážďanech jsou hranice mezi Českem a Svobodným státem Sasko otevřeny oběma směry i pro turistické a nákupní cesty. Dosud jsme do Německa mohli jen s odůvodněním, jako byl lékař nebo obchodní jednání.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček upozornil na to, že ačkoli Česko uvolnilo možnost vycestování, je nutné, aby lidé sledovali opatření ze států, kam míří. „Do 14. června 2020 doporučuje ministerstvo zahraničí nadále cestovat do zahraničí jen v nezbytných případech,“ řekl ministr Petříček.

Jak informuje německé velvyslanectví, tak Německo neprovádí žádné dočasné kontroly na hranicích s Českou republikou ohledně důvodu pro cestu. Proto se ani nekontrolují důvody pro vstup na území Německa a ani se nerozhoduje o umožnění vstupu na území Německa. Spolková policie na hranicích s Českou republikou nezabrání vstupu osobám, které do Německa cestují bez závažného nebo nutného důvodu. Přesto se doporučuje, do půlky června, nejezdit pokud to není nezbytně nutné.

Hranice s Německem Česká republika zavřela na základě vyhlášeného nouzového stavu v boji proti šíření nákazy koronavirem v noci na sobotu 14. března. Přechod byl možný jen na vybraných hranicích. Pro použití těchto hraničních přechodů ale museli mít lidé potvrzení od zaměstnavatele.

Od 24. dubna se mohlo cestovat do zahraničí, ale při návratu do republiky se lidé museli prokázat negativním testem na koronavirus nebo jít do čtrnáctidenní karantény.