Do Terezína na projekci filmu

ilustr. obr.

Památník Terezín zve všechny zájemce na projekci filmu Transport z ráje, kterou zároveň zahajuje nový Filmový festival Za hradby. Podzimní termín projekce koresponduje s 81. výročím prvního židovského transportu do Lodže a vzniku terezínského ghetta. Letos zároveň uplynulo 60 let od premiéry filmu v roce 1962.

Film Transport z ráje byl natočen na motivy povídkové knihy Arnošta Lustiga Noc a naděje a hrála v něm celá plejáda skvělých herců, jako Zdeněk Štěpánek, Ladislav Pešek, Vlastimil Brodský, Josef Abrhám, Josef Vinklář, František Němec či Helga Čočková. Film se točil v Terezíně a proměnil tehdy celé město v kulisy filmu, stejně jako ghetto v roce 1944 před příjezdem delegace Mezinárodního výboru Červeného kříže.

„V rámci festivalu budeme nabízet filmy s tématikou Terezína, holocaustu a 2. světové války. Jeden titul nabídne festival ještě letos, další budou připraveny v průběhu celého příštího roku, o kompletním programu festivalu budeme brzy informovat,“ řekl mluvčí terezínského památníku Stanislav Lada.

Projekce filmu se uskuteční v pondělí 17. října od 17:00 v kinosále Muzea ghetta Terezín. Film bude zahájen besedou, které se zúčastní filmová historička Markéta Bártová z Národního filmového archivu, Eva Lustigová – dcera Arnošta Lustiga a svou vzpomínku zaslala také herečka Helga Čočková.