Erzgebirge/Krušnohoří nově na seznamu v UNESCO

Foto: krupka-mesto.cz
  •  

Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří byl připsán na seznam UNESCO. Stalo se to začátkem července na 43. zasedání Výboru světového dědictví v ázerbájdžánském Baku. Významnou součástí hornického regionu je i město Krupka a její Hornická krajina Krupka.

„Je pro nás ctí, že se Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří ocitl po boku dalších památek světového dědictví. Na tuto chvíli dychtivě čekali i obyvatelé krušnohorského regionu, který se opírá o stovky let trvající tradici společného soužití lidí na obou stranách hranice,“ řekla náměstkyně ministra kultury ČR Petra Smolíková.

Celý projekt je výsledkem mnohaleté spolupráce a úsilí na naší i saské straně, s počátky už od roku 1998. Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří, jak zní oficiální název společné česko-německé nominace, tvoří 22 součástí, z nichž 17 se nachází na území Saska a pět v českém Krušnohoří.

Českou část reprezentují Hornická krajina Jáchymov, Hornická krajina Abertamy – Boží Dar – Horní Blatná, Rudá věž smrti, Hornická krajina Krupka a Hornická krajina Mědník. Společně tyto komponenty dokládají obrovský vliv, který měla těžba a zpracování rud na obou stranách pohoří na rozvoj hornictví a hutnictví po celém světě.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*