Expozice tučňáků získala Bílého slona


Zrekonstruovaná expozice tučňáků brýlových v ústecké zoologické zahradě získala první místo v soutěži Bílý slon. Ocenění mohou získat zahrady za nejzajímavější odchovy a nejlepší stavby a přestavby. Ústecká zoo přihlásila do soutěže nový výběh pro tučňáky, který otevřela v prosinci roku 2017.

„Z ocenění máme radost, je pochvalou pro všechny pracovníky, kteří se na realizaci expozice podíleli. Spokojenost tučňáků dokládají každoroční vylíhnutá mláďata, poslednímu přírůstku z loňského prosince se daří velmi dobře. Díky výsledkům z laboratoře navíc dnes již víme, že se jedná o samce, “ uvedl zástupce ředitele pro péči o zvířata a zahradnictví Lukáš Štěrba.

Přestavba pavilonu tučňáků začala v říjnu 2016 a slavnostní otevření expozice proběhlo začátkem prosince 2017, kdy dorazil transport s deseti jedinci z anglické Zoo&Aquarium Living Coasts, Torquay. Venkovní prostory expozice nabízí tučňákům dva bazény, v dolní části mají velký bazén s krou a v horní části malý bazén s písčitou pláží lemovanou přírodními hnízdními norami, na kterou mají návštěvníci možnost hledět z vyvýšené terasy. Hlavní budova s manipulační místností a s vnitřním bazénem je obložena dřevem a celý exteriérový design je tvořen pomocí technologie umělých skal.

Ústecká zoo už získala Bílého slona v roce 2018 za odchov korovce mexického a kajmana malého.

Soutěž Bílý slon vyhlašuje od roku 1994 sdružení Česká zoo pro zoologické zahrady sdružené v Unii českých a slovenských zoologických zahrad. Soutěž má dva okruhy, prvním jsou stavby s kategorií nová a rekonstruovaná a druhou jsou odchovy s kategorií savci, ptáci a ostatní. Cílem je ocenit náročnou práci chovatelů, zoologů a dalších pracovníků zoo, kteří se svými úspěchy řadí mezi světovou špičku. Do letošního 26. ročníků soutěže se přihlásilo čtrnáct zoologických zahrad se čtyřiačtyřiceti významnými odchovy a pěti stavbami.