Festival Den architektury zve do středověkých sklepení, bývalé níťárny nebo na koleje


Festival Den architektury zve od 1. do 7. října na bohatý a zdarma přístupný program několika set akcí v osmi desítkách měst po celé republice i na Slovensku. Nabízí výpravy za architekturou známou i neznámou, pěšky, na kole, vlakem či lodí, a to s odborným výkladem. Zaměří se jak na architekturu současnou, tak architekturu 20. století. Na některých místech zamíří i hlouběji do historie. Během festivalu se také pod názvem Hurá dovnitř! otevřou veřejnosti i desítky běžně nepřístupných budov.

V Ústeckém kraji festivalový program pozve na zajímavé pohledy do minulosti i na současnost architektury nejen v krajském městě, ale také v České Kamenici, Litoměřicích, Žatci, Kyjově u Krásné Lípy, Rájci či Roudnici nad Labem. Vydáme se po stopách architekta Hanse Richtera i po kolejích Rakouské severozápadní dráhy, nahlédneme do historie i budoucnosti několika obcí i do středověkého městského podzemí. Program je k dispozici na www.denarchitektury.cz.

V Ústí nad Labem zve festival na prohlídku vily Heller, jedné z nejpůsobivějších realizací průkopníka moderny v Sasku a Čechách Hanse Richtera. V České Kamenici Den architektury představí plánovanou plovárnu vetkanou do krajiny, zaměří se na nový veřejný prostor kolem Domu kultury a vydá se i po stopách rekonstrukce v ulici Palackého či do městského parku a školních zahrad. Pro děti je připraven workshop Českokamenické dioráma s výtvarnicí Kosmonauty. Ukázka techniky koláže s použitím českokamenických pohledů, které uchovávají historickou paměť krajiny.

Areálem bývalé níťárny z roku 1910 v Kyjově u Krásné Lípy provedou zástupci Nové Perly, sdružení, které prostoru dává nový život. V Litoměřicích se festival vydá po stopách, nebo spíše kolejích, Rakouské severozápadní dráhy, která při výstavbě v 70. letech 19. století a v 50. letech 20. století výrazně změnila tvář města. V Žatci se vydá „pěškobusem“ do labyrintu středověkých sklepení a v Roudnici nad Labem naopak vystoupá na rozhledny a věže.

„Naším cílem je propagace architektury a představování konkrétních staveb či jejich autorů v širších souvislostech. V letošním roce poukazujeme na propojování měst a obcí, nejen s ohledem na dopravní propojení, ale i na pěší cesty mezi obcemi, stezky krajinou a podobně,“ vysvětluje zakladatelka a ředitelka Dne architektury, Marcela Steinbachová. Festivalový program pravidelně představuje významné osobnosti světa architektury. V říjnu po celé republice připomene například zakladatele moderní architektury u nás – architekta Jana Kotěru, od jehož narození letos uplyne 150 let.