Filmaři hledají nové filmové lokace


Vybrat prostředí, ve kterém se natáčejí filmy nebo seriály není nic jednoduchého. Právě nyní probíhá v regionu Location tour, v rámci které se představí unikátní a jedinečné lokace. Filmová kancelář Ústeckého kraje je nabízí filmařům a filmovým expertům, aby si je nafotili a zařadili do svých databází.

„Snažíme se nabízet Ústecký kraj jako region, který filmařům dokáže nabídnout velké množství lokací nejrůznějšího typu. Nabídka a zpřístupnění nových a neokoukaných míst z našeho kraje rozšiřuje portfolio nabídky filmovým štábům, které se k nám vydávají,“ vysvětluje náměstek hejtmana Jiří Řehák.

Putování po filmových místech začalo na Lounsku a pokračuje se přes Podbořansko a Kadaň do oblasti Krušných hor. Pokračuje na Ústecku a přes Děčín se filmaři dostanou až do oblasti Českého Švýcarska a Šluknovského výběžku. Na trase jsou filmaři upozorněni také na další zajímavá místa.

„Vybrali jsme kombinaci jedinečných a nově zpřístupněných lokací na základě zkušeností, co filmaře zajímá, co poptávají. Jedná se o lokace, které jsou takzvaně „film friendly“, tedy víme, že je majitel ochotný se na natáčení domluvit,“ upřesnila Bára Hyšková z Filmové kanceláře Ústeckého kraje.

Letos je zařazená architektonicky oceněná plavecká hala v Lounech, krajinná scenérie Belvedér, romantická Růžová zahrada, impozantní interiéry vodní nádrže Fláje, kouzelný a zapomenutý zámek Pátek nad Ohří, moderní industriální komplex trmického lihovaru, soukromá a citlivě zrekonstruovaná prvorepubliková vila ve Varnsdorfu, přebudovaná niťárna v Kyjově a dvě sakrální památky, které nabízí nezaměnitelného genia loci – Františkánský klášter v Kadani a bazilika v Bohosudově.

Vstřícnost směrem k filmařům se kraji mnohonásobně vyplácí. Filmaři se k nám do kraje rádi vrací a tím pádem utrácí spoustu peněz právě v našem regionu. Na podporu připravil Ústecký kraj dotační program, který by měl být vyhlášený na konci června.

Filmová kancelář Ústeckého kraje se podílela na řadě úspěšných a divácky oblíbených filmů i televizních projektů, například Most!, Rapl 2, Zrádci, Ochránce, Svět pod hlavou, Jojo Rabbit, Úsměvy smutných mužů, Bourák, Zraněná srdce s Keirou Knightley nebo Extraction 2 s Chrisem Hemsworthem v hlavní roli. Z posledních je aktuálně v kinech Stínohra.