FOTO: Mladí sokoli dostali občanku


Ornitologové okroužkovali tři mláďata sokola stěhovavého v areálu Unipetrolu v Záluží u Litvínova. Díky identifikačním kroužkům odborníci budou v budoucnu přesně vědět, kde se sokoli narodili a jak jsou staří.

To se například neví o rodičích sokolích mláďat, neboť ti kroužky nemají. Ne všechny sokoly se totiž podaří ornitologům označit. Platí to zejména pro ty dravce, kteří žijí ve volné přírodě. Na projektu hnízdění sokolů spolupracuje skupina Unipetrol s neziskovou organizací ALKA Wildlife od roku 2011. Doposud se díky společné iniciativě vylíhlo na komínech výrobních závodů Unipetrolu třicet mláďat.

V Záluží sídlí na stometrovém komíně teplárny už dlouhá léta stejný pár. Jejich mladé lze nyní sledovat nepřetržitě v přímém přenosu na www.starameseosokoly.cz.

„V budce jsou tři mláďata, ale nejsme si jisti pohlavím. Určitě se tu nachází dvě samičky a možná jeden sameček, nebo menší samička. To uvidíme, až začnou dorůstat. Všechny tři se mají čile k světu,“ prozrazuje ornitolog Václav Beran ze sdružení ALKA Wildlife.

Kroužkování slouží k tomu, aby se odborníci mohli v budoucnu o ptácích něco dozvědět: „Pouhým okem sokoly rozlišit nedokážeme, ale díky kroužkům je rozeznáme. Když mláďata dostanou kroužek, je to jako číslo našeho občanského průkazu. Poté na fotopasti nebo dalekohledem přesně zjistíme, o kterého sokola jde. Díky kroužkům víme, jestli sokolíci z Unipetrolu úspěšně přežívají, kam se odstěhují, s kým zahnízdí, zda jsou si věrní a další pikantnosti z jejich života,“ upřesňuje Beran. Letos sokolí samička snesla do hnízda na komíně teplárny v Unipetrolu celkem čtyři vajíčka. Jedno zůstalo neoplozené.

V hnízdní budce ornitologové zjistili, co malí sokolíci dostávají k obědu. Na jídelníčku nechybí netopýři a další ptáci jako dlaskové, špačci, holubi a netradičně sojky. „V letošním roce je velká invaze sojek, která se projevila i na sokolím jídelníčku. Sokoli reagují právě na to, jaká kořist se nejvíce vyskytuje v jejich okolí,“ dodává Václav Beran z ALKA Wildlife.