Střední škola AGC představila nového průmyslového robota, kterého se budou studenti učit ovládat. Robota škole poskytla společnost AGC Automotive Czech. Sesterská AGC Flat Glass Czech zase uvolnila ve svém areálu v Řetenicích na Teplicku prostory, ve kterých bude výuka probíhat.
„Požadavky firem v regionu na technicky vzdělané studenty neustále rostou. Na straně škol to ovšem má několik překážek, především zájem studentů, nedostatek zkušených pedagogů a technické vybavení. Nový robot od AGC Automotive Czech nám významně pomůže k tomu, abychom studenty naučili pracovat se zařízeními, se kterými se reálně v provozu setkají. Sami jako škola bychom si ho ale finančně dovolit nemohli,“ říká Tomáš Holomek, ředitel Střední školy AGC.
Robot značky ABB poskytl škole největší výrobce autoskel v Evropě přímo ze svých výrobních linek. Jeho pořizovací hodnota se pohybuje v řádu několika milionů korun. „Pro nás v Chudeřicích, ale pro celý koncern AGC v České republice je spolupráce se Střední školou AGC velice důležitá. Naším cílem je, aby ze školy vycházeli vystudovaní lidé, kteří projdou velmi rychle adaptací v reálném provozu. I proto jsme se rozhodli poskytnout škole robota, se kterým se následně studenti setkají přímo u nás,“ řekl generální ředitel AGC Automotive Czech Luděk Steklý.
„Současný trend označovaný jako průmysl 4.0, který se ubírá směrem digitalizace, automatizace, robotizace výroby a změn na trhu práce, se ukazuje výhoda strategického partnerství ve spojení škola – firma jako základu pro kvalitní odbornou přípravu žáků na budoucí povolání a pro jejich začlenění do společnosti,“ přibližuje personální ředitel společnosti AGC Flat Glass Czech Libor Sehnal.
Na robotu se již nyní začnou učit tři studenti ze stipendijního programu. „Od nového školního roku 2020 pak chystáme opětovně otevřít nový obor Mechanik elektrotechnik, kde robota budeme v plné míře využívat,“ podotkl Tomáš Holomek.
Robot je umístěn v Řetenicích nedaleko sídla střední školy, přímo v areálu firmy AGC Flat Glass Czech, která je největším výrobcem plochého skla u nás. „Technicky šlo o nejjednodušší řešení. Navíc je i pro studenty zajímavé, že mohou jít do reálného výrobního areálu, což zkušenost při výuce ještě umocňuje,“ doplnil ředitel školy.