Koronavir: Vláda vyhlásila nouzový stav


Vláda vyhlásila  od čtvrtečních 14:00 hodin v České republice nouzový stav v souvislosti s výskytem koronaviru.

Od čtvrtka je zakázáno konání akcí s počtem lidí vyšším než 30 a vstup do restaurací od 20:00 hodin večer do 06:00 hodin ráno.

Zakazuje se přítomnost veřejnosti v provozovnách poskytovatelů některých služeb. Jako jsou sportoviště, posilovny, přírodní a umělá koupaliště, solária, sauny, wellness služby, hudební a společenské kluby, zábavní zařízení, veřejné knihovny a galerie.

Už dříve byla zakázány návštěvy v domech pro seniory, uzavřeny školy a zakázány kulturní a sportovní akce.

Česká republika také zavádí ochranu hranic s Německem a Rakouskem. Hranice bude možné překročit pouze na stanovených hraničních přechodech a od 14. března bude platit zákaz vstupu všem cizincům, kteří přijíždějí z rizikových oblastí. Nebude možné pro cizince překračovat česko-rakouské a česko-německé hranice. Netýká se to občanů ČR nebo cizinců, kteří mají v Česku trvalý nebo přechodný pobyt.

Od 14. března se zakazuje českým občanům cestovat do zemí, které jsou uvedeny jako rizikové. Zemí je 13. Kromě Číny, Jižní Koreje a Íránu se opatření týká řady zemí EU, například Itálie, Španělska, Rakouska, Norska, Švédska či Francie.

Opatření mají platit po dobu 30 dnů.