Krajské autobusy se budou desinfikovat ozónem

ilustr. obr.

V rámci preventivního opatření v boji proti koronaviru koupilo vedení kraje ozónové čištění vozů veřejné dopravy i záchranné služby a policie. Dostala je Dopravní společnost Ústeckého kraje, zdravotnická záchranná služba a policie.

„Celkem jsme dnes obdrželi jedenáct ozónových generátorů. Sedm z nich bylo předáno Dopravní společnosti Ústeckého kraje, dva záchranné službě a zbylé dva policii. Koncem tohoto týdne bychom měli dostat ještě další várku určenou záchranné službě. Ozónové generátory ihned usmrcují bakterie i viry. Považuji jej v současné chvíli za nejlepší způsob zajištění hygienického a bezpečného prostředí pro převoz cestujících i pacientů,“ řekl Oldřich Bubeníček, hejtman Ústeckého kraje s tím, že jeden stojí zhruba 13 tisíc korun.

Ozónové generátory šetrně desinfikují. Za pomocí elektrického výboje vytváří ze vzduchu ozon neboli aktivní kyslík, který narušuje metabolismus buněk tak, že dochází k prasknutí buněčné membrány, a tím ke zničení patogenů. Ozón se pak ve velmi krátké době rozpadá na kyslík.