Kriminalita v kraji klesá, objasněnost stoupá


V Ústeckém kraji v minulém roce klesla kriminalita, vyplývá to z údajů policie. Policisté řešili loni 16 560 trestných činů, v roce 2017 to bylo 17 531. Zároveň se zvýšila objasněnost. Ta je ve výši 63,2 %, což řadí policii našeho kraje mezi nejlepší v republice.

Obžalováno bylo 5 398 osob, to je nejvíce v České republice. „Toto číslo svědčí o dobré práci a zatíženosti našich policistů,“ řekl na bilanční tiskové konferenci náměstek krajského policejního ředitele Zbyněk Dvořák.

Téměř polovinu veškeré kriminality v našem kraji zabírá ta majetková. Podle náměstka policejního ředitele Zbyňka Dvořáka, se však i zde daří případy objasňovat.  Policisté stále častěji setkávají s trestnými činy na internetu, s tzv. kyberkriminalitou. Zde policisté řešili 546 případů a z toho 93 jich bylo způsobeno telefonem a často na seniorech. „Způsob páchání trestných činů prostřednictvím výpočetní techniky má stoupající tendenci,“ doplňuje Zbyněk Dvořák.

Mezi ty nejtěžší zločiny, kterými se policisté zabývají, jsou vraždy. „V minulém roce jsme v kraji vyšetřovali jedenáct vražd. U některých jsme museli sestavit speciální vyšetřovací tým,“ říká Martin Charvát, vedoucí odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje a připomíná dvojnásobnou vraždu a sebevraždu ze začátku loňska ve Střížovicích na Ústecku, případ nalezeného mrtvého novorozence v kontejneru v Teplicích a případ zavražděné prostitutky také v Teplicích.

Úspěchy policie v kraji zaznamenala i přes to, že jim chybí zhruba dvě stovky policistů. „Stabilizace personální situace je pro nás výzva a musíme se s ní vypořádat,“ řekl náměstek policejního ředitele Zbyněk Dvořák a dodal, že odchází hlavně zkušení lidé nad 25 let věku.