Kuřáci, chcete vědět, jak na tom jsou vaše plíce?


Chcete si nechat bezplatně vyšetřit plíce? Tuto možnost máte ve středu 22. listopadu od 9 do 14 hodin v ústecké Masarykově nemocnici na Oddělení funkčního vyšetřování (budova T, přízemí) nebo na plicním oddělení Nemocnice Most (budova E, přízemí).

„Krajská zdravotní se přidá ke Světovému dni chronické obstrukční plicní nemoci. Zájemcům bude provedena spirometrie, v případě patologického nálezu budou mít možnost konzultace s pneumologem. Akce je pořádaná v rámci Světového den CHOPN pod heslem – Zdravé plíce pro život,“ upřesňuje mluvčí Krajské zdravotní.

Chronickou obstrukční plicní nemocí trpí v České republice asi čtrnáct procent dospělých, ale téměř půl milionu lidí o své diagnóze neví. Spirometrie je jednoduché, nebolestivé, vyšetření, které může onemocnění odhalit. Typickými příznaky chronické obstrukční plicní nemoci je dušnost, chronický kašel, únava a vykašlávání hlenů. Asi osmdesát procent případů onemocnění má na svědomí kouření. Nemoc nelze vyléčit, ale včasnou diagnózou je možné včas zahájit léčbu, která výrazně zpomalí zhoršování stavu a zmírní potíže.