Manažer Blades Jakub Valjent: Letos jsmě měli na postup do Czechbowlu


Letošní turbulentní sezonu Paddock ligy, nejvyšší české soutěže v americkém fotbale, popsal manažer Ústí nad Labem Blades Jakub Valjent. Jak náročný byl letošní ročník? Jaká je současná situace a plány do budoucna? Nejen o tom si můžete přečíst v aktuálním rozhovoru.

Letošní sezona byla výjimečná. V den plánovaného odjezdu na poslední kemp před začátkem sezony padl zákaz shromažďování. Jak náročné bylo pro tým najednou utlumit všechny aktivity a čekat, co bude dál?

Letošní sezóna byla turbulentní dlouhá a náročná jak fyzicky, časově tak hlavně mentálně. Byli jsme ve vrcholné fázi přípravy, kdy nám přiletěl import a jeli jsme se sehrávat na kemp a ten den se vyhlásil nouzový stav. Nezbylo nám nic jiného než to přijmout, utlumit všechny naše činnosti, vše odkomunikovat směrem k hráčům, trenérům, fanouškům, partnerům a dále čekat. Po rozvolnění koncem května jsme začínali zcela na novo ve stavění týmu a tréninkovém procesu.

Na jaře šel fotbal stranou. Blades místo toho darovali roušky ústecké nemocnici, ty sám jsi ve svém okolí nabízel pomoc s nákupy a podobně. Nakonec padlo rozhodnutí odsunout ligu na podzim. Nepřišla tak veškerá příprava vniveč? Jak bylo náročné dát zase vše dohromady a připravit se hrát v nezvyklém období?

Jakub: Snažili jsme se zůstat aktivní v komunikaci směrem k veřejnosti i uvnitř týmu. Zapojili jsme se do Paddock e-ligy, což vyplnilo alespoň nějaký program v době, kdy nešlo nic dělat. Měli jsme sérii rozhovorů Blades talk a další aktivity. Příprava podle mě vniveč nepřišla. Jsem přesvědčen, že řada hráčů se fyzicky udržovala individuálně doma nebo v přírodě i v průběhu lockdownu. Taktická stránka přípravy se rovněž nezapomíná a řadě hráčů zůstala vrytá.
Nicméně na konci května se stejně začínalo na novo. Jelikož má každý hráč Blades své civilní zaměstnání, tak dopad epidemie byl na každého jiný, a ne všichni se mohli do podzimní části ligy zapojit. Stavěl se tedy nový tým, hledali se termíny a vše se muselo zkoordinovat dohromady s programem dorostu, flagu a žen. Jsem rád, že všichni hráči, kteří na jaře slíbili, že to s Blades na podzim dají, tak svůj závazek splnili a patří jim za to velké díky.

Herně se Blades letos poměrně dařilo. Jediným, kdo ústecký tým porazil, byla Vysočina Gladiators. Lze tedy říct, že se Blades v Paddock lize již rozkoukali?

Jakub: Rozhodně, po loňském oťukávání, kdy přišel nový headcoach i nový defenzivní koordinátor a zažili jsme revoluci v herních schématech, jsme šli do letošní přípravy mnohem zkušenější se systémem, který mělo dost hráčů zažitý a který se upravoval na dané soupeře. Také jsme již věděli, že hrát vyrovnaně lze proti každému z týmů. To se nám letos jen potvrdilo. Další výraznou změnou byl návrat Honzy Bláhy na pozici QB, který celou sezonu dokazoval, že patří i po zranění mezi českou špičku.

Blades letos doplnilo několik hráčů z Teplice Nordians a především z řad Prague Black Panthers, kteří nemohli nastoupit ve zrušeném ročníku AFL. Jak klíčoví byli tito hráči pro letošní úspěchy ústeckého týmu? Bylo to jasné rozhodnutí, sáhnout po hráčích z jiných týmů? A zůstane něco z těchto spojení i do dalších let?

Ve sportu je naprosto běžné, že hráči přestupují mezi kluby a je spíš výjimkou, že někteří hráči jsou věrní jednomu klubu po celou svou kariéru. Jsem rád za všechny hráče, kteří přišli a připojili se k nám. Všichni hráči, kteří byli v týmu pro sezonu 2020 se museli podřídit týmu bez ohledu na předchozí působení. Myslím, že většina ze všech posil zapadla do týmu naprosto perfektně. Po všech, kteří se rozhodnou nepokračovat v Blades tady zůstane řada zkušeností, které si od nich mohli ostatní hráči převzít.

Jak se osvědčil letošní import, Nolan Corpening? Zapadl do týmu herně i lidsky? Zůstane v Blades i pro další sezonu?

Nolan zapadl naprosto perfektně a splnil naše očekávání, která na importa máme. Jako hráč byl naprosto obětavý a cítili jsme z něj, že by na hřišti za tým padnul. Lidsky zapadl taky výborně, na trénincích i na zápasech dokázal vytvořit výbornou atmosféru a byl příkladným lídrem. Velmi rádi bychom ho měli i další rok, ale vzhledem k měnícím se pravidlům o importech to bude ještě v jednání.

Oproti svým původním plánům ses v průběhu sezony na hřišti několikrát objevil i v roli hráče. Co tě k tomu vedlo? Jak se ti hrálo? A chybí ti aktivnější účast?

K tomu, že jsem se dostal na hřiště mě vedla široká marodka v týmu, a to obzvlášť na mém postu. Já jsem nebyl nějaká zásadní posila, ale spíš jsem byl k dispozici, aby si starter´s mohli odpočinout. Jinak si myslím, že naskočit v průběhu sezóny bez systematické přípravy není dobrý nápad. Aktivní účast mi samozřejmě chybí, ale to asi každému, kdo propadne sportu a pak skončí.

Ani na podzim se nakonec liga nedohrála. Poslední zápas základní části Blades nehráli z důvodu nákazy v týmu soupeře a pro play-off, do kterého tým postoupil, už bohužel nebyl z důvodu pandemie prostor. Způsobilo to nějakou hořkost, nebo to berete sportovně?

Samozřejmě nás to nesmírně štve, protože se jednalo o historický úspěch klubu a všichni hráči byli maximálně nahecovaní na play-off, kde se může stát cokoliv a postup do Czechbowlu nebyl nic nemyslitelného. Nicméně s vědomím, že toto může nastat jsme se do soutěže přihlásili, a tak nám nezbývá než to brát sportovně.

Už jsou známé plány pro příští ročník soutěže? Mohla by proběhnout v obvyklém termínu, tedy se startem na jaře?

Plány ještě nejsou, ale myslím, že v řádu dnů nějaké prvotní nástřely z asociace přijdou. Je potřeba začít plánovat přípravu a sestavit tým na další sezónu. Můj osobní názor je, že dříve než v květnu, se hrát nebude. Nicméně i pro květnový start je potřeba s přípravou začít nejpozději v únoru spíš už v lednu, a od této možnosti se bude vše odvíjet.

Jaká je aktuální situace v týmů a jaké novinky Blades plánují?

Jelikož sezona skočila velmi pozdě a nestandardně, jsme nuceni prakticky bez jakékoliv pauzy začít sestavovat tým pro další sezonu okamžitě. Složení trenérského týmu a další novinky prozradíme v samostatném prohlášení. Co se týče přípravy, náborů a dalších věcí je asi každému jasné, že v současné době to není náročné, ale prakticky nemožné. Nicméně nezahálíme a o všech novinkách budeme naše věrné fanoušky informovat.

 

Blades Ústí nad Labem