Na kraji řeší petici proti trase rychlodráhy


Plány kolem vysokorychlostní železnice, která má spojit Prahu s Drážďany budí vášně. Po obcích na Litoměřicku, bojují proti chystané trase i v Chlumci na Ústecku. Spolek Fórum občané Chlumecka sepsal petici, kterou podepsalo více než 1 500 lidí a předložili ji krajským zastupitelům.

Podle současného návrhu trasy se má rychlodráha posunout z původně navrhovaného koridoru asi o dva kilometry blíž k Chlumci a rozdělit město od části Stradov. Nejméně deset let život na staveništi a pak provoz až dvě stovky vlaků denně je podle vyjádření starosty Romana Zettlizera nepředstavitelné.

Podle Správy železnic nová rychlodráha občany neomezí, trasa totiž povede tunelem pod zemí. O změnu zásad územního rozvoje musí Správa železnic ale kraj požádat. Nejde o první petici. Spory o trasování nové vysokorychlostní trati vedly už ke vzniku petice, ve které její autoři požadují, aby vlaky jezdily a zastavovaly v Ústí nad Labem. Shodu na finální trase má pomoci najít pracovní skupina, kterou zřídil hejtman kraje.