Hnízdění sokolů stěhovavých na teplárně Trmice


Sokol stěhovavý (Falco peregrinus) je kriticky ohrožený dravec, který hnízdí i v České republice. V minulosti u nás hnízdil pouze na skalách. Tam je nyní ale velmi živo, milují je i turisté, horolezci, trampové a sokoli si kromě skal našli i další klidné místo pro hnízdění. Průmyslové výškové stavby. Jeden pár tak již od roku 2016 pravidelně hnízdí i na teplárně Trmice. Ve spolupráci s vlastníkem – skupinou ČEZ, jsme jim nainstalovali budku pro bezpečné hnízdění. A sokoli zde v budce pravidelně hnízdí.

Letos 5. 3. jsem u budky nainstaloval fotopast, která posílá fotky v případě, že se v budce něco hýbe. A naštěstí v budce živo je, takže se s Vámi o některé fotografie můžeme podělit. Již při instalaci jsem byl překvapen, neboť v budce již bylo jedno vejce. Sokoli tak začali hnízdit minimálně o 14 dní dříve, než je obvyklé. No není divu, vzhledem k průběhu letošní zimy, nezimy. Postupně samice snesla další vejce a nyní na nich pečlivě sedí. Inkubace vajec trvá u sokolů zhruba měsíc, takže samice v budce ještě pár dní pobyde.

Fotky v příloze zachycují krátké chvilky, kdy samice budku opouští, aby se nakrmila potravou, kterou jí samec přinesl. Bohužel předávka potravy a její konzumace se odehrává mimo záběr fotopasti. Na záběry od stolu si budeme muset počkat do narození mláďat, kdy samice bude krmit mláďata v budce. Ve chvílích, kdy samice požírá potravu, ji samec zastupuje při sezení na vejcích. Na fotkách většinou můžete tedy vidět samici, jak se vrací zpět k budce, ve které sedí samec a zahřívá vejce. Samice je značená, pochází z Německa, samec je v tomto páru neznačen.