Nové elektromobily poslouží sociálním službám

Ptačí pohled na flotilu 19 elektromobilů.

Celkem 19 elektromobilů dostaly vybrané organizace Ústeckého kraje v oblasti sociálních služeb. Elektromobily poslouží zejména k městské přepravě klientů do zdravotnických zařízení.

Jednotlivým organizacím na základě jejich požadavků ČEZ daroval vozy značek VW Golf, BMW, Hyundai a Peugeot v celkové hodnotě přesahující 17,8 milionu korun. Součástí předávky uživatelům byla i ukázka užívání vozidla a jeho dobíjení.

„Elektromobily využívají pro služební cesty zaměstnanci krajského úřadu již několik let. Dlouhodobě podporuje kraj i vznik nových dobíjecích stanic. Teď konečně mohou výhody elektromobilů využít pro svou náročnou práci i pracovníci v sociálních službách. Auta byla vybrána společně s organizacemi, aby maximálně vyhovovala jejich potřebám,“ popsal význam spolupráce hejtman Oldřich Bubeníček.

Pracovníkům sociálních služeb poslouží především k přepravě klientů do lékařských zařízení po městě, rozvozu stravy, zásobování a zajištění další nezbytné agendy. Elektromobily krajským sociálním a pečovatelským službám jsou doslova ušité na míru dle jejich potřeb. Sami si řekli, jaký typ vozu potřebují. Zda například větší, protože budou vozit klienty k lékaři, nebo spíš menší do městského provozu.

„Spanilé jízdě“ elektromobilů s jejich řidiči z obdarovaných organizací předcházelo postupné převzetí vozů včetně dobíjecích stanic. Na území Ústeckého kraje provozuje Skupina ČEZ aktuálně 12 veřejných dobíjecích stanic, z toho pět rychlodobíjecích schopných doplnit 80 % kapacity baterie elektromobilu za 20-30 minut. Veřejné dobíjecí stanice jsou k dispozici např. v lokalitách Ústí nad Labem, Chomutov, Most, Teplice, Trmice, Prunéřov, Ledvice nebo v Hrušovanech. Většina jich je zároveň pohodlně dostupných z přilehlých významných silničních tahů.

Po loňských 400 nových registracích elektromobilů a dosavadních 202 letos se aktuální počet elektrických vozů v České republice přiblížil hranici dvou tisíc vozů. Třicítka aut na elektrický pohon tvoří vozový park projektu Elektromobilita nebo jeho partnerů. I v České republice se elektrická auta definitivně stávají běžnou součástí zejména městského provozu. Odhady vývoje trhu předpokládají v průběhu několika let v ČR roční prodeje několika tisíc vozidel s elektrickým pohonem.