Novinky ze zoo: Úspěšné odchovy z ptačí říše

  •  

Zoo Ústí nad Labem vznikla ze soukromé ptačí rezervace Heinricha Lumpeho. Ta byla zaměřena hlavně na ochranu volně žijícího ptactva. V areálu postupně vznikaly výběhy a expozice pro zvířata místní fauny, které později nahradily hlavně exotické druhy.

„V současné době chová zoo 52 druhů ptáků, ale některé z nich máme pouze v zázemí. Důvodem je preference odchovů, kdy ptáci mají klid na hnízdění a péči o mláďata. Jedná se zejména o velké papoušky rodu ara, ale i o zástupce dalších zoologických řádů a rodů,“ vysvětluje tisková mluvčí zoo Věra Vrabcová.

Prvním druhem, u kterého se letos podařil odchov, je turako fialový. Ústecká zoo chová tento druh od roku 1993, kdy získala dva páry. Matkou letošního mláděte je ještě původní 24letá samice, otcem se stal devítiletý samec, který přišel v roce 2013 ze Zoo Dvůr Králové. Samice nakladla na začátku června dvě vejce, ale jedno nebylo oplozené, takže se vyklubalo pouze jedno mládě.

„Na vejcích seděla pouze samice, ale mládě na hnízdě krmili oba rodiče. Vývoj probíhá poměrně rychle, po cca 17 dnech opustilo mládě hnízdo, v té době byl s krmením dokonce samec aktivnější. Nyní je již jejich potomek samostatný a sám přijímá potravu jako,“ popisuje chovatelka Andrea Gruntová.

„Mládě má zpočátku tmavé prachové peří a vypadá jako malá rozcuchaná příšerka. Nyní má přepeřené letky a ocas, ale na pestré zbarvení rodičů si musí ještě počkat,“ doplňuje chovatelka.

Dospělí turakové jsou nápadní zejména díky žlutooranžové barvě zobáku, kdy jeho horní část je protažena až na čelo a vytváří jakousi přilbu. Letky jsou purpurové, peří má lesklé modrofialové zbarvení a je zajímavé ojedinělou vlastností – obsahuje červené barvivo turacin a zelený turokoverdin, které obsahují měď a jsou rozpustné ve vodě.

Dalším druhem jsou asijští zoborožci vrásčití, kteří letos vyvedli dvě mláďata. V chovu tohoto druhu je ústecká zoo absolutní špičkou, neboť od roku 2001, kde se odchov podařil poprvé, hnízdí rodičovský pár pravidelně a v některém roce měl mláďata dokonce vícekrát. Kromě původního páru, který do zoo přišel v roce 1992, a jejich dvou letošních mláďat chová ústecká zoo ještě druhý, mladý pár, takže s celkovým počtem šesti jedinců má nejvíce jedinců v Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií (EAZA).

„Odchovy nejsou zdaleka žádnou samozřejmostí, za posledních 12 měsíců se kromě naší zoo dvěma mláďaty může pochlubit pouze Zoo Rhenen. Naše odchovy v minulosti odcestovaly do takových zoo jako je např. Zoo Jersey, Zoo Paignton, Zoo Alphen, Zoo Bristol a další,“ sděluje Věra Vrabcová


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*