Ňuňák rakovinu neměl, zabila ho tasemnice


Ústecká zoologická zahrada provedla začátkem listopadu eutanazii samce orangutana bornejského Ňuňáka. Důvodem byl jeho zdravotní stav, který se od začátku roku 2017 postupně zhoršoval.

„Na konci července proběhlo v důkladné sonografické i rentgenové vyšetření v celkové narkóze, které odhalilo mnohočetné útvary v oblasti hrudní dutiny, vyšetření ostatních orgánů bylo bez patologického nálezu. Na základě dalších vyšetření pomocí zobrazovacích metod a krevních markerů byl diagnostikován karcinom plic. Byla nasazena léčba pomocí kortikoidů, které však pouze zmírňovaly bolesti a omezovaly zavodnění plic, jiná léčba v tomto stádiu nebyla možná. Bohužel, zdravotní stav Ňuňáka se v podzimních měsících rapidně zhoršil, proto bylo rozhodnuto o eutanazii,“ říká mluvčí zoo Věra Vrabcová.

Po humánním uspání byly pod vedením berlínských kolegů odebrány vzorky z plicní tkáně pro následné potvrzení předběžné diagnózy. Celé plíce byly zasaženy kulovitými útvary z cca 90 %, což bylo příčinou obtíží při dýchání a dalších problémů.

Prvotní výsledky odhalily alveolární echinokokózu plic, která byla následně potvrzena i serologickým testem. Příčinou zdravotních problémů tedy nebyl adenokarcinom, ale tumory způsobené tasemnicí rodu Echinococcus. Na základě vyšetření v červenci 2017 nebylo možné tuto diagnózu stanovit, mohla ji určit až pitva a následná vyšetření vzorků.

„V případě tohoto parazita neexistuje žádná standardní účinná léčba, jedinou event. možností u lidí je chirurgické odstranění s nebezpečím následné kontaminace při poškození zapouzdřeného útvaru a následný přenos krevním řečištěm. K tomu je nutné přičíst doživotní podávání léčiv, která zabraňují dalšímu množení tohoto parazita. Vzhledem k rozsahu útvarů na plicích by u Ňuňáka toto řešení nepřipadalo ani teoreticky v úvahu,“ dodává Vrabcová.

Co se týče příčin, nelze s určitostí říci, jak k této nákaze u orangutana mohlo dojít. Jedná se o parazita, jehož vajíčka žijí v tenkém střevě šelem a jsou vylučována jejich trusem. Inkubační doba se uvádí 5-15 let, ale vzhledem k původu orangutana nelze ani vyloučit možnost přenosu z volné přírody. S určitostí nelze říct, zda byli nakaženi ostatní členové skupiny, tedy samice Ňuninka s šestiletou Cantik, popř. dva samci (Ámos a Budi), kteří z ústecké zoo již odešli. V každém případě bude po obdržení výsledků informován koordinátor Evropských chovných programů  a obě zoologické zahrady.

Ňuninka bude hned v lednu 2018 v celkové narkóze podrobena důkladnému sonografickému i rentgenovému vyšetření včetně odběru vzorků krve a dalších vzorků. Zatím probíhá trénink oddělování obou samic od sebe pro účely anestézie. Zároveň se čeká na poslední výsledky všech testů, které ještě v laboratořích probíhají.