Obce a města v kraji dostaly peníze na kotlíkové půjčky


Deset starostů měst a obcí v Ústeckém kraji si přímo od ministra životního prostředí Richarda Brabce převzalo rozhodnutí o poskytnutí dotace na kotlíkové půjčky. Ty pomáhají s financováním výměny starých neekologických kotlů těm domácnostem, které nemají našetřeno dostatek peněz na financování nebo předfinancování výměny kotle.

Od 1. září 2022 bude provoz kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy zcela zakázán a starý kotel si do té doby musí vyměnit všechny domácnosti, i ty nízkopříjmové, aby se vyhnuly případným pokutám. Z toho důvodu ministerstvo v loňském roce spustilo vedle celorepublikových kotlíkových dotací i pilotní program bezúročných kotlíkových půjček.

„Program umožňuje občanům v Moravskoslezském, Karlovarském a Ústeckém kraji předfinancovat výměnu kotle. Pro pilotní projekt finanční pomoci jsme se rozhodli proto, abychom pomohli vyměnit nevyhovující kotle i těm domácnostem, které dosud z finančních důvodů váhaly. Chceme zamezit tomu, aby se za tři roky dostaly do neřešitelné situace,“ shrnuje důvody ministr Richard Brabec.

Kotlíkové půjčky jsou administrovány přímo přes obce, které je poskytují svým občanům. Efekt kotlíkových půjček je navíc dvojnásobný. Vrácené peníze z půjček si obce totiž mohou ponechat a použít je na realizaci projektů, které povedou k dalšímu zlepšení životního prostředí v jejich obci.

„O kotlíkové půjčky je obrovský zájem. Pro obce v Ústeckém kraji bylo vyhrazeno 220 milionu korun. Doposud v kraji získalo dotace 74 měst a obcí, které byly podpořeny 156 miliony korun,“ dodal ministr Brabec.

Peníze na kotlíkové půjčky si převzali například primátor Ústí nad Labem, starostové obcí Veleň, Rumburk, Chlumec, Jiříkov nebo Petrovice.