Odhalení pamětní desky rakouským obětem židovského ghetta v Terezíně


V terezínském kolumbáriu byla 8. března odhalena pamětní deska na památku rakouských obětí terezínského ghetta. Desku odhalil v rámci své oficiální návštěvy ČR předseda Národní rady rakouského parlamentu Wolfgang Sobotka.

Slavnostního odhalení pamětní desky věnované památce rakouských Židů deportovaných během 2. světové války do židovského ghetta Terezín se kromě Wolfganga Sobotky, zúčastnila také předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová a ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek.

Událost se uskutečnila v úterý 8. března dopoledne v Kolumbáriu Památníku Terezín. Oba hlavní hosté spolu s velvyslankyní Rakouské republiky v ČR Bettinou Kirnbauer, předsedkyní Spolku Rakušanů v ČR Andreou Sykora a ředitelem Památníku Terezín Janem Roubínkem přednesli na místě proslov, k nově odhalené pamětní desce položili květiny a připojili svůj podpis do místní pamětní knihy.

Předsedkyně Pekarová Adamová při této příležitosti pronesla i tato slova: „Dnes snad víc než dříve, je nutné připomínat si temnou historii a scházet se na místech jako je Terezín, abychom si připomněli, že svou vlastní minulost stále žijeme. Není to bohužel tak, že nenávist a totalita jsou mrtvé. Stačí chvilka nepozornosti a stanou se součástí našich životů. Braňme se tomu a podporujme všechny, kteří v tom budou bránit s námi.“