Ohlédnutí za létem v Domově důchodců Čížkovice


Letní dny tohoto roku uplynuly jako voda. I přes toto zjištění si senioři Domova důchodců Čížkovice letošní léto, i přes nastalá omezení a opatření, náramně užili.

V měsíci červenci proběhly tři společné oslavy narozenin a svátků. Za pěkného počasí se všichni sešli na nádvoří domova, kde se popřálo oslavencům, rozkrojil se dort servírovaný s kávou a jako dezert byl podáván šunkový chlebíček. Všichni uživatelé si na občerstvení pochutnali, diskutovalo se na různá témata a za doprovodu reprodukované hudby se tančilo a zpívalo.

Měsíc srpen byl ještě o něco aktivnější. Nejenže proběhly další dvě společné oslavy narozenin, ale 5. a 19. srpna se uskutečnilo, i krom jiné, velmi oblíbené pečení lívanců a bramboráků. Veškeré srpnové akce se taktéž konaly v zahradě domova a setkaly se s velikým ohlasem. Všichni totiž lívance i bramboráky zbožňují a pokaždé jsou přijaty s velkým očekáváním a nadšením. Vůně těchto dvou výtečných jídel se za doprovodu písní, hlaholu a popěvků linula po celé zahradě. Všichni zúčastnění uživatelé byli z těchto akcí nadšeni. Bylo krásné sledovat, jak jim tato jídla evokovala vzpomínky na dřívější léta. Ať už z pozice dítěte, či již v roli rodičů.

Krásné, slunečné letní dny přešly i do měsíci září. A jak se již stalo tradicí, každoročně začátkem měsíce září, probíhá akce Rozloučení s létem. Ve středu 2. září se uživatelé domova sešli za doprovodu hudby v zahradě domova, pochutnali si na odpoledním občerstvení v podobě zákusku a kávy a poté se opékali buřty podávané s chlebem, hořčicí, křenem a pivem. Vůně pečených buřtů nenechala nikoho klidným. V zahradě zavládla bujará debata na vzpomínky z mládí, kdy se v ohništi dělaly pečené brambory či jablka, vyprávěly se při ohýnku různé příběhy a lidé si užívali klidných, příjemných a společně trávených večerů.

Jelikož byly veliké ohlasy ze srpnového pečení lívanců a bramboráků, a počasí během měsíce září přálo, uspořádaly se tyto dvě akce pro veliký úspěch znovu. Pečení palačinek proběhlo ve středu 16. září. O týden později 24. září proběhlo smažení bramboráků. Do přípravy těsta se uživatelé opět zapojili s velkou chutí a vervou. Práce jim šla od ruky a o to chutnější poté palačinky servírované s marmeládou, i bramboráky podávané s chlazeným pivem, byly. Jelikož jsou tyto dva pokrmy u všech uživatelů domova velmi oblíbené, nezapomnělo se ani na ty seniory, kteří se ze zdravotních důvodů nemohli venkovní akce zúčastnit. Hotové palačinky, lívance i bramboráky jim byly doneseny na pokoj, takže si vskutku každý přišel na své. Odměnou vám jsou poté rozzářené úsměvy na tvářích všech.

Michaela Hrnčířová, Domov důchodců Čížkovice


Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*