Ohlédnutí za létem v Domově důchodců Čížkovice


Letní dny tohoto roku uplynuly jako voda. I přes toto zjištění si senioři Domova důchodců Čížkovice letošní léto, i přes nastalá omezení a opatření, náramně užili.

V měsíci červenci proběhly tři společné oslavy narozenin a svátků. Za pěkného počasí se všichni sešli na nádvoří domova, kde se popřálo oslavencům, rozkrojil se dort servírovaný s kávou a jako dezert byl podáván šunkový chlebíček. Všichni uživatelé si na občerstvení pochutnali, diskutovalo se na různá témata a za doprovodu reprodukované hudby se tančilo a zpívalo.

Měsíc srpen byl ještě o něco aktivnější. Nejenže proběhly další dvě společné oslavy narozenin, ale 5. a 19. srpna se uskutečnilo, i krom jiné, velmi oblíbené pečení lívanců a bramboráků. Veškeré srpnové akce se taktéž konaly v zahradě domova a setkaly se s velikým ohlasem. Všichni totiž lívance i bramboráky zbožňují a pokaždé jsou přijaty s velkým očekáváním a nadšením. Vůně těchto dvou výtečných jídel se za doprovodu písní, hlaholu a popěvků linula po celé zahradě. Všichni zúčastnění uživatelé byli z těchto akcí nadšeni. Bylo krásné sledovat, jak jim tato jídla evokovala vzpomínky na dřívější léta. Ať už z pozice dítěte, či již v roli rodičů.

Krásné, slunečné letní dny přešly i do měsíci září. A jak se již stalo tradicí, každoročně začátkem měsíce září, probíhá akce Rozloučení s létem. Ve středu 2. září se uživatelé domova sešli za doprovodu hudby v zahradě domova, pochutnali si na odpoledním občerstvení v podobě zákusku a kávy a poté se opékali buřty podávané s chlebem, hořčicí, křenem a pivem. Vůně pečených buřtů nenechala nikoho klidným. V zahradě zavládla bujará debata na vzpomínky z mládí, kdy se v ohništi dělaly pečené brambory či jablka, vyprávěly se při ohýnku různé příběhy a lidé si užívali klidných, příjemných a společně trávených večerů.

Jelikož byly veliké ohlasy ze srpnového pečení lívanců a bramboráků, a počasí během měsíce září přálo, uspořádaly se tyto dvě akce pro veliký úspěch znovu. Pečení palačinek proběhlo ve středu 16. září. O týden později 24. září proběhlo smažení bramboráků. Do přípravy těsta se uživatelé opět zapojili s velkou chutí a vervou. Práce jim šla od ruky a o to chutnější poté palačinky servírované s marmeládou, i bramboráky podávané s chlazeným pivem, byly. Jelikož jsou tyto dva pokrmy u všech uživatelů domova velmi oblíbené, nezapomnělo se ani na ty seniory, kteří se ze zdravotních důvodů nemohli venkovní akce zúčastnit. Hotové palačinky, lívance i bramboráky jim byly doneseny na pokoj, takže si vskutku každý přišel na své. Odměnou vám jsou poté rozzářené úsměvy na tvářích všech.

Michaela Hrnčířová, Domov důchodců Čížkovice