Ohlédnutí za rokem 2017 v ústecké zoo


Jaký byl rok 2017 pro ústeckou zoo? Jedním z kritérií úspěšnosti zoo je počet návštěvníků, kteří do zoo přicházejí. V roce 2017 jich branami ústecké zoo prošlo 163 994, což je o 2 293 osob více než v roce předchozím.

„Nejvýznamnější událostí se stalo otevření nové expozice pro tučňáky brýlové a jejich představení veřejnosti. Rekonstrukce expozice probíhala od roku 2016 a k samotnému závěru byla dovedena na konci listopadu 2017 a její slavnostní otevření proběhlo 3. prosince. Skupina deseti ptáků přicestovala na začátku listopadu z anglické Zoo&Aquarium Living Coasts, Torquay. První tři týdny trávila ve vnitřní části expozici a od prosince je mohou ve venkovním bazénu obdivovat všichni návštěvníci zoo. Je to druh, který jinde v České republice neuvidí,“ vyzdvihuje expozici tučňáků mluvčí zoo Věra Vrabcová.

Velkým lákadlem bývají narozená mláďata, která jsou oblíbeným objektem pozorování zejména pro děti.

„Na předním místě stojí deset mláďat kajmánků malých, u kterých inkubace vajec proběhla přirozeným způsobem, přímo v expozici s dospělým párem, v navršené hromadě substrátu. Žádná jiná evropská zoo se za posledních dvanáct měsíců odchovem tohoto druhu nepochlubila,“ popisuje mluvčí zoo.

Dalším úspěchem byl ústecký prvoodchov šakala čabrakového či velice vzácné majny Rothschildovy. Mezi dlouhodobě úspěšné odchovy, které řadí ústeckou zoo mezi evropskou špičku, lze vyzdvihnout zoborožce vrásčité či lenochody dvouprsté, oba druhy zoo odchovává již od roku 2001.

„U návštěvníků jednoznačně stojí na žebříčku popularity na předním místě primáti. V pavilonu opic a v expozici lemurů se narodilo celkem deset mláďat – čtyři malí lemuři kata, dva mandrilové rýholící, dvě guerézy pláštíkové, jeden makak kápový a jeden gibon bělolící. Neméně oblíbené jsou šelmy, které jsou v letošních přírůstcích zastoupeny třemi kočkami slaništními či čtyřčaty u populárních surikat. Svého obdivovatele si však najde každé mládě, a v roce 2017 se v ústecké zoo narodilo či vylíhlo téměř 150 mláďat,“ dodává Věra Vrabcová.