Plošné testování v domovech pomalu startuje


Některá zařízení sociálních služeb v Ústeckém kraji už začala s plošným testováním klientů a zaměstnanců. Z prvních výsledků vyplývá, že nákazu koronavirem antigenní testy potvrdily až u poloviny otestovaných.

Výsledky antigenních testů by teď měly potvrdit PCR testy, tedy klasické výtěry z nosohltanu. Těch by se podle krajské hygieničky Lenky Šimůnkové mohly znovu ujmout hasiči, kteří už mají s plošnými odběry zkušenosti.

V kadaňském zařízení ve Věžní ulici už první série testů proběhla.  Všech šedesát sedm odebraných vzorků mělo negativní ukazatele. „Trochu obavy byly. Víme, jak neúprosná dokáží být čísla po plošných testováních, a byť fungujeme v režimu absolutní ochrany, nemoc jsme u nás přesto také zaznamenali. Za výsledky jsem moc ráda, i když je mi jasné, že zdaleka není vyhráno,“ hodnotí stav ředitelka Domova Lenka Raadová.

Plošné testování klientů i zaměstnanců v domovech seniorů a dalších zařízeních sociálních služeb zatím všude nezačalo. Distribuce antigenních testů pro plošné testování by měla podle krajského krizového štábu proběhnout do konce tohoto týdne. „Nezajišťuje ji Ústecký kraj, ale zdravotní pojišťovny prostřednictvím soukromého dopravce,“ vysvětluje krajský mluvčí Martin Volf s tím, že Ústecký kraj vydal poskytovatelům sociální péče 307 tisíc kusů respirátorů typu FFP2.

Povinnost plošně testovat na koronavirus seniory a zaměstnance v domovech a dalších zařízeních platí od středy 4. listopadu. V celém kraji mají poskytovatelé sociálních služeb otestovat 7 611 klientů a 3 892 zaměstnanců.