Pozvánka na veřejné čtení jmen obětí holocaustu Jom ha-šoa


Přijměte pozvání na 31. ročník vzpomínky na oběti šoa ve formě veřejného čtení jmen, pořádaného Památníkem Terezín ve spolupráci s Federací židovských obcí v ČR a Terezínskou iniciativou pod názvem Jom ha-šoa dne 18. dubna od 14:00 hodin.

Den holocaustu a hrdinství, hebrejsky „Jom ha-šoa ve ha-gvura“ je dnem, kdy si prostřednictvím vzpomínkových obřadů připomínáme památku obětí holocaustu. Pro tento pietní den byl stanoven termín, kdy bylo zahájeno povstání ve varšavském ghettu (19. 4. – 16. 5. 1943) a podle pohyblivého židovského kalendáře připadá na 27. den měsíce nisanu. V Izraeli je tento den státním svátkem.

Akce se bude konat mimořádně v prostoru půdního divadla bývalých Magdeburských kasáren v ulici Tyršova 204 v Terezíně. Letošní čtení bude výjimečné, protože se navíc uskuteční ve spolupráci s městem Vysoké Mýto, tamním Regionáním muzeem a Gymnáziem Vysoké Mýto, jehož studenti v rámci doprovodného programu zahrají příběhy čtyř rodin z Vysokého Mýta, které prošly terezínským ghettem.

Program akce:

  • zahájení a krátký úvod ředitele PT PhDr. Jana Roubínka
  • přečtení stovky jmen obětí
  • modlitba vrchního zemského rabína K. E. Sidona
  • doprovodný program – dramatizace osudů židovských rodin z Vysokého Mýta v podání studentů Gymnázia Vysoké Mýto
  • závěr

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*