Skřivánčí alej u Krásné Lípy je ukázkou vzájemné péče člověka a přírody


Hlas lidu rozhodl, že jedenáctý ročník soutěže Alej roku vyhrála Klokotská alej z jižních Čech. Samotné patrony soutěže ale čekal ještě jeden výběr, a sice nejhezčích fotografií. Teprve když bylo vybráno, začala se Arnika, jako pořadatel soutěže, pídit po detailech vzniku těch nejhezčích fotek. Vítězný snímek Skřivánčí alej u Krásné Lípy je důkazem, jak úzká je provázanost člověka s přírodou.

“Bydlím v Krásné Lípě 45 let. Jsem po úraze upoután na invalidním vozíku. Focení mám jako zábavu a ve Skřivánčí aleji rád fotím, relaxuji a odpočívám od městského ruchu,” prozradil autor vítězné fotografie Miroslav Kováč, který zde se svým synem a dalšími patrioty přidali doslova ruku k dílu, aby se na Ústecku i nadále zachovalo toto přírodní dědictví. “Vzhledem k tomu, že alej už je stará a potřebuje omladit, rozhodl jsem se za tuto naši alej bojovat pro další generace. Ve spolupráci s panem starostou Krásné Lípy, za pomoci města, a hlavně lidí, se do aleje v listopadu zasadilo nových 50 mladých stromů. Se synem jsme se akce zúčastnili a na jaře to zopakujeme. Jsem moc rád, že se tento projekt povedl a lidem není alej lhostejná.”

Zhruba čtyř kilometrové stromořadí vede z Krásné Lípy do Starých Křečan. Kdysi dávno lemovalo osadu Skřivánčí Pole, po které zde dnes už ale nezbylo ani památky. Alej se zde však pyšně tyčí dál.

Vítězná fotografie nám odhaluje tajemství alejí a jejich pozitivního působení na člověka – vstup do zeleného tunelu, podobnému klenbě chrámu, mihotající se světlo přerušované stínem působící stroboskopicky, stromy ubíhající v pravidelných rozestupech navozující běh času,” zasnila se nad vítěznými fotografiemi spisovatelka Marie Holečková, která je jednou z patronek soutěže. “Jde o velmi emotivní záběr, který je nadčasový. Kouzlení světla a barev. Málokdy se podaří věrně zachytit prchavý efekt prosvícených korun stromů, z nichž jako by pršelo zlato.”

“Vybírat z tolika krásných fotografií pro naše patrony nebylo snadné. Vím, že by nejraději dali hlas všem, ale musela jsem být nekompromisní,” popisuje s úsměvem organizátorka soutěže Klára Ondrigová, která prozradila, kam putuje stříbro a bronz: “Druhé místo obsadilo jihočeské Dubové stromořadí na hrázi Kardaše a na třetí příčku nejhezčích fotografií se probojovala Jasanová alej k Slovanskému hradišti. Autorům fotografií, které se dnes zařadily do naší Síně slávy, gratulujeme! Už teď se mohou těšit na hodnotné ceny od společnosti Canon, které jim brzy předáme.”

Kristýna Dušák, tiskoví mluvčí Arnika