Startuje KAMEN!CE 2023! Centrum České Kamenice promění ve festivalový areál


Už ve čtvrtek se historickým centrem města Česká Kamenice na Děčínsku rozezní především alternativní hudba. Startuje festival KAMEN!CE 2023. Oproti loňsku přináší nabušenější hudební program s více než 50 kapelami a interprety z Česka i ze zahraničí. Město Česká Kamenice se na tři dny promění ve festivalový areál s gotickými, barokními a secesními kulisami. To vše lemované unikátní přírodou Národního parku České Švýcarsko.

Hlavními headlinery jsou letos David Koller, Prago Union, Midi lidi a Tata Bojs. Vedle nich se v KAMEN!CI už tradičně představí i mladé vycházející hvězdy české hudební scény, romské kapely a interpreti ze zahraniční, letos v čele s Katarzia, Tolstoys a PABST. Na své si přijdou hlavně fanoušci alternativní a elektronické hudby. „Z letošního programu mám ohromnou radost. Věřím, že se nám podařilo najít balanc mezi již známými jmény české hudební scény a menšími alternativními projekty. KAMEN!CE 2023 tak bude mimo jiné o objevování, a to nejen v rámci hudebního programu. Návštěvníci se tak letos mají skutečně na co těšit,“ uvádí Martin Šolc, jeden z organizátorů festivalu.

Kromě bohatého hudebního programu, který představí hlavně českou alternativní scénu a hudebně se tak odlišuje od většiny letních festivalů v regionu, ale i v republice, organizátoři letos vyladili i doprovodný program a služby, které návštěvníkům zajistí komfort a příjemný festivalový zážitek. „Děláme vše pro to, aby se tu lidé nenudili a abychom tak krásné město jako je Česká Kamenice odprezentovali v celé své kráse. Město během festivalu prostě neskutečně ožívá, historické kulisy v pozadí tomu dodávají atraktivní punc, ale naším cílem hlavně je, aby se tu lidé cítili jednoduše příjemně,“ říká k organizaci festivalu vedoucí kultury a cestovního ruch České Kamenice Anna Volfová.

O nehudební zábavu se letos postarají dva televizní lovci z TV Nova Doktor Vševěd a Kalkulátor, kteří se utkají ve vědomostním kvízu s festivalovými návštěvníky. O artové zážitky pro dospělé se letos postará třídenní kino, výstava abstraktních obrazů Vladimíra Váchala a jeho cestovatelská přednáška o KLDR, nebo improvizační divadlo My kluci, co spolu chodíme. Mezi novinkami letošního ročníku návštěvníci najdou také společný sobotní brunch v parku. Chybět nebude ani vloni úspěšná kocovinová jóga, pivní soutěž nebo odpočinkové organizované prohlídky města se starostou města. Pro děti je pak připravený třeba dětský hudební workshop Timbalooloo. Sobotní afterparty odstartuje surrealistické karaoke s Albertem Romanuttim z kapely Bert & Friends, na nějž naváže pražské experimentální rapové duo P/\ST a multiinstrumentalista Prokop Korb alias badfocus, který festival v sobotu zakončí vizuální i hudební rave show.

Návštěvníci se i letos mohou ubytovat ve stanovém městečku, které najdou poblíž čerstvě zrekonstruovaného městského koupaliště. Nebude chybět festivalový gastro servis složený s místních i oblíbených pražských gastro podniků. Základní vstupné na celý festival stojí 300 Kč. Vstupné LIMITED EDITION za 900 Kč obsahuje i festivalové tričko, které nebude v prodeji mezi běžným festivalovým merchem. Vstupenky lze zakoupit v síti smsticket nebo na místě.

Pořadatelem hudebního festivalu KAMEN!CE je město Česká Kamenice. Před třemi lety došlo ke spojení vedení města, a hlavně jeho mladého starosty Jana Papajanovského, s Jakubem Burešem, na severu známým promotérem a autorem show Silný řeči, a Martinem Šolcem, kytaristou v pražské indie-popové skupině I Love You Honey Bunny a produkčním ve známé kulturní skupině Nerudný fest. Z původně všední městské slavnosti plné mažoretek a big bandů pak vznikl jedinečný festival, který láká hudební fandy nejen z regionu, ale hlavně pak z Prahy nebo z blízkého Německa. „Festival je klíčovým prvkem kulturního života ve městě. Naším cílem je nejen přitáhnout návštěvníky z celé České republiky, ale také dát zažít místním –⁠ naším občanům –⁠ kulturu, která je jinak dostupná jen ve větších centrech. A to vše v kulisách krásného historického města a unikátní přírody Českého Švýcarska,“ dodává Jan Papajanovský, starosta města Česká Kamenice.