TIP: Česká Kamenice nadchne přírodou, unikátními památkami a vyžitím pro malé i velké


Jedinečná architektura, obnovený historický orloj, působivé poutní místo, koupaliště s azurovou vodou a dechberoucí vyhlídky do okolí, kde se setkávají hned tři chráněné krajinné oblasti. To jsou jen některá z lákadel, která čekají návštěvníky České Kamenice.

Prakticky vše tu máte při ruce – a přitom je stále co objevovat. I kdybyste v tomto malebném městě kousek od Děčína strávili několik týdnů, nebudete se nudit. Pokud sem míříte jen na kratší dovolenou nebo prodloužený víkend, máme pro vás tipy, co tu zažít a vidět.

Spoustu krás České Kamenice si můžete projít v rámci vyhlídkového okruhu, který se nazývá Brand. Začíná přímo na náměstí Míru a povede vás po žluté značce doplněné stylovými dřevěnými šipkami. Než se na něj napojíte, zajděte si ještě malinký kousek k impozantnímu kostelu svatého Jakuba Staršího. Na varhany tu kdysi hrával sám Antonín Dvořák. Kostel je ve skvělém stavu a udělá na vás velký dojem.

Orloj, kaple a mlýnské miniatury

Hned v centru města, konkrétně v Nerudově ulici č. p. 241, si povšimněte naprosté novinky a také skutečného unikátu. Je jím letos obnovený orloj, kterému dominuje dvanáct světců za doprovodu smrťáka a rytíře Rolanda. O posledním zmiňovaném se traduje, že již více než sto let dohlíží v České Kamenici na městská práva. Postavy vynikají svým zpracováním, jsou totiž vyrobené z kovu a skla. Pochází z nedaleké Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově. Vidět je můžete každou hodinu, vždy v celou, a to denně od 8 do 21 hodin.

Od orloje už to máte jen kousek k poutní kapli Narození Panny Marie. Jedná se o architektonický barokní skvost a současně o vlídné místo k rozjímání. V rámci komentované prohlídky nahlédnete do bohatě zdobeného interiéru centrální stavby s oltářem, na kterém se vyjímá socha Panny Marie Kamenické, i do ambitu se čtyřmi nárožními kapličkami. O letních prázdninách je tu otevřeno denně od 10 do 17 hodin. V září sem můžete zavítat pouze v sobotu a neděli.

Kolem koupaliště, kde se můžete občerstvit v úžasném lesním bistru a kde zároveň vzniká nový kemp, který bude připraven na vaši návštěvu již příští rok, pak projdete k parku miniatur Mlýnky. Jde o zmenšené modely domů rozmístěné v okolí potůčku, který roztáčí pohyblivé části několika staveb. Patří k nim mlýn, pila nebo větrný mlýn. Park miniatur je volně přístupný po celý rok. Cestou z koupaliště k Mlýnkům se můžete svézt dřevěným přívozem, který brázdí místní rybník a spolehlivě uveze děti i dospělé.

Pokud si vystačíte s procházkou ve spodní části lesoparku, která začíná v centru města a končí právě u Mlýnků, dopřejete si příjemnou cestu – a to i pro malé turisty. Budete mít za sebou spoustu zážitků a v nohách pouhý jeden kilometr. Tato trasa je vhodná i pro procházku s kočárkem.

Vzhůru k výškám

Chcete-li se vydat dál a potěšit se výhledy na kouzelnou okolní krajinu, čeká vás pár výstupů – věřte však, že stojí za to. První z úchvatných vyhlídek se nachází na vrchu pískovcového útvaru Ponorka. Druhá na čedičové Jehle. Obě vyhlídky jsou zrekonstruované, mají nové schody i zábradlí. Mezi nimi si kousíček zajděte a navštivte Bratrské oltáře. Toto poutní místo bylo částečně obnoveno a do skalních výklenků byly vsazeny kopie původních obrázků křížové cesty. Umístěno je zde také několik replik původních soch. Z Jehly se po modré turistické značce pohodlně dostanete zpět do centra města. Pokud absolvujete okruh celý, ujdete necelých pět kilometrů. Nádherný výhled na Českou Kamenici se vám naskytne také z čedičového z vrchu, který se nazývá Zámecký. Na jeho vrcholku stojí zřícenina hradu s dostavěnou dřevěnou vyhlídkovou věží. Právě tento vrch je dobře vidět, ať už do města přijíždíte z jakéhokoliv směru. Byla by tedy škoda se na něj během vašeho pobytu v České Kamenici nevydat.