Ústí opět na filmovém plátně, tentokrát ve filmu Jan Palach


Ústí se na chvíli vrátilo do šedesátých let, natáčely se zde scény do filmu Jan Palach. V srpnu se začal natáčet film Jan Palach. Ten půjde do kin příští rok v srpnu, kdy uplyne přesně půl století od vpádu vojsk Varšavské smlouvy. Nový film režiséra Roberta Sedláčka se natáčí převážně v Praze, ale dvakrát zavítal i do Ústeckého kraje. V létě se natáčelo ve Velkých Žernosekách a poslední listopadovou neděli v kulturním domě v Ústí nad Labem.

„Film sleduje poslední měsíce Palachova života před upálením, zachycuje jeho studium, kolejní život, vztah s přítelkyní, soužití s matkou ve Všetatech, brigády ve Francii a Kazachstánu. A právě brigáda ve Francii se v srpnu natáčela na vinicích ve Velkých Žernosekách ve vinohradu, který ve filmu ztvárnil slunnou Francii, kde se odehrála scéna z šestitýdenní brigády Jana Palacha na konci léta 1968,“ řekla Helena Matuščinová z krajské filmové kanceláře.

Filmová kancelář Ústeckého kraje při filmu spolupracovala s autory na vytipování lokací, domluvení podmínek natáčení a na zajištění cateringu a filmových rekvizit.

„Největším oříškem bylo sehnat pár desítek dobových židlí, ale nakonec se nám společnými silami podařilo židle na natáčení scény z vysokoškolské menzy zajistit, tak moc děkujeme i široké veřejnosti, že se dokáže zapojit buď jako komparz, nebo při shánění rekvizit,“ dodala Barbora Hyšková z filmové kanceláře.

Krajská filmová kancelář aktivně spolupracuje s filmaři při řadě projektů. Aktuálně je v postprodukci seriál Most, který se natáčel čtyři měsíce v Ústeckém kraji. Připravuje se natáčení druhé řady seriálu Rapl, jehož děj se přesouvá oproti první řadě z Krušných hor do Ústí nad Labem, a točit se bude také na Mostecku a v Děčíně.