Ve Stebně udeřil downburst


Minulý týden napáchala bouře velké škody i na jihu Podbořanska. Nejhůře zasažené byly obce na Lounsku Kryry – Stebno, Blatno a Petrohrad.

Bouře zde poničila převážně střechy, stodoly a zeleň, došlo také k výpadku elektrické energie. Likvidační práce řídili hasiči, jednalo se především o popadané stromy, střechy či částečný kolaps zdejšího statku a kostela. V obci Blatno došlo k poškození zhruba 20 střech domů. V žádné ze zasažených obcí nikdo nebyl zraněn ani nezemřel.

„Tento týden na schůzi Rady Ústeckého kraje projednáme uvolnění finančních prostředků pro postižené obce v našem regionu, ale i v regionu jihomoravském. Z fondu pro mimořádné události plánujeme uvolnit celkem 2 miliony korun. Milion pro naše obce, milion pro obce na jižní Moravě. Také jednáme o možném rychlém poskytnutí 5 montovaných domů v celkové hodnotě 10 milionů korun,“ informoval hejtman Jan Schiller.

Ve Stebně padlo podezření, že i tam šlo, jako na jihu Moravy, o tornádo. Nyní se potvrdilo, že šlo o jev, který meteorologové nazývají downburst.

Podle meteorologa ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Martina Nováka jde o situaci, kdy na zadní straně bouřkového mraku spadne na zem velkou rychlostí balík studeného vzduchu. A když narazí na povrch, tak se rozteče po okolí s tím, že hlavní náraz směřuje dopředu před bouřkový mrak. Vítr tak může dosahovat rychlosti i přes 200 kilometrů v hodině a je doprovázen intenzivními srážkami, případně kroupami.