Vejprty se vzpamatovávají z tragického rána

Foto: hzsoul.cz

Při dnešním ranním požáru v domově pro osoby se zdravotním postižení zemřelo ve Vejprtech na Chomutovsku osm lidí, další tři desítky museli záchranáři ošetřit a rozvézt do okolních nemocnic. Čtyři lidé jsou ve vážném stavu a dva z nich bojují o život. V domově žili muži s mentálním a kombinovaným postižením.

Podle starostky Vejprt Jitky Gavdunové začalo hořet před pátou hodinou ranní ve společenské místnosti. A jak uvedl na místě premiér republiky Andrej Babiš, který se zúčastnil Bezpečnostní rady Ústeckého kraje, tak hasiči byli na místě zásahu do deseti minut. Zasahovalo osm hasičských jednotek, jejich práci ocenil i hejtman kraje.

„Oceňuji rychlý a profesionální zásah všech složek krajského integrovaného záchranného systému a členů Jednotky sboru dobrovolných hasičů města Vejprty,“ řekl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, který se osobně vypravil na postižené místo v odpoledních hodinách.

Starostka Vejprt dodala, že protipožární zabezpečení byla v domově nadstandardní. Čidla byla na toaletách, kam klienti chodili kouřit.  „V zákoně není, že bychom měli mít protipožární čidla. My jsme si je dali jako něco navíc. Klienti se už několikrát pokoušeli objekt zapálit,” řekla starostka.

Příčinu požáru vyšetřují hasiči i policisté. Zároveň se řeší vzniklé škody na budově. Úřad práce ve Vejprtech vyplatí mimořádnou dávku padesát tisíc korun každému klientovi domova. Ústecký kraj nabídl Vejprtům pomoc s umístněním klientů a pomoc nabídl i sousední Karlovarský kraj a vláda.

„V tuto chvíli má Ústecký kraj k dispozici 24 volných míst ve svých příspěvkových organizacích, které může okamžitě nabídnout k zajištění ubytování pro klienty domova. Co nepokryje pojištění, doplatí kraj,“ dodal náměstek hejtmana Martin Klika


Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*