Vláda znovu vyhlásila nouzový stav


Vláda v demisi vyhlásila na 30 dní od dnešní půlnoci v České republice nouzový stav v souvislosti s výskytem koronaviru, potvrdil to premiér Andrej Babiš. Došlo i ke zpřísnění protiepidemických opatření.

Od pátku 26. listopadu vláda zakázala konání vánočních trhů, s výjimkou prodeje stromků a kaprů. Restaurace, bary nebo kluby musí zavírat nejpozději ve 22:00 hodin. Lidé také nebudou moci konzumovat jídlo a pití v restauracích, které jsou umístěné v nákupním centru. Budou si ho tam moci pouze koupit a sníst jinde. Platí i zákaz popíjení alkoholu na veřejnosti.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha může být maximálně sto osob na společenských akcích, schůzích nebo oslav a sportovních a kulturních akcí se bude moci účastnit maximálně tisíc lidí.

V souvislosti s koronavirem byl nouzový stav poprvé vyhlášen loni 12. března, podruhé loni 5. října. Ve druhém případě po několika prodlouženích platil do 11. dubna. Celkem to bylo 254 dní.

Vláda musí podle zákona o bezpečnosti ČR o vyhlášení nouzového stavu neprodleně informovat Sněmovnu, která může vyhlášení zrušit.