Vladislav Tuláček: Kilt je přítěž, ale závodit se v něm dá


Když se před skotskými šampiony v Highland Games, neboli Skotských hrách řekne „Vlad“, tak vědí, že jde do tuhého. Teplický rodák Vladislav Tuláček budí díky svým výkonům respekt u soupeřů nejen v domovině Skotských her ve Skotsku, ale i ve Spojených státech amerických. Jeho výkonům přihlížela a k výhře gratulovala dokonce i samotná královna Alžběta II.

Skotské hry… co je to vlastně za sport?

Skotské hry jsou předchůdcem novodobé atletiky. Jde hlavně o vrhačské disciplíny, hod kladivem, hod diskem a vrh koulí. K těmto disciplínám je přidán hod kládou a hod závažím do výšky. Je to dost podobné atletice a trénink je v podstatě stejný, jen více disciplín. Ve Skotsku mají obrovskou oblibu a prestiž.

To se závodí ve skotském kiltu? Jaké to je?

Ano, je to hlavní podmínka, pokud se chcete her zúčastnit. Je to trochu přítěž, protože máte o kilo a půl navíc, ale pohybovat se v něm dá.

Připomeňte, ve kterých disciplínách se vlastně soutěží?

Jak jsem se už zmínil, jde především o vrhačské disciplíny. Základní jsou vrh kamenem, hod kladivem, hod břemenem, hod do výšky a poslední disciplína je hod kládou (stromem).

Která z těchto disciplín je pro vás nejtěžší?

Teď už se dá říct, že žádná. Ale v začátcích jsem hodně bojoval s disciplínou caber toss, což je právě hod kládou. To si vezmete 60 až 70 kilogramů vážící kládu, rozběhnete se s ní, a pak ji musíte odhodit. Ale teď už v této disciplíně patřím mezi nejlepší na světě.

Jak a kdy jste se ke skotským hrám dostal?

Poprvé jsem si je jel vyzkoušet v roce 2013 na Sychrov a hned se mi povedlo vyhrát. Tak jsem si řekl, že si musím zkusit změřit síly i se zahraničními soupeři. Skotské hry mě úplně pohltily.

Jaké jsou vaše největší sportovní úspěchy ve Skotských hrách?

Mým největším úspěchem v tomto sportu je z roku 2017, to jsem vyhrál titul mistra Evropy ve Francii. A v květnu 2018 jsem byl druhý na Mistrovství světa v Kanadě.

Jak to berou Skotové, když má takové úspěchy kluk z Česka?

To víte, že na začátku panovala nepřátelská atmosféra, ale ta po pár vyhraných závodech rychle opadla. Ve Skotsku mají hry totiž obrovskou oblibu a prestiž, takže podle nich by měl Skotské hry vyhrát Skot.

Závody prý sledovala i královna Alžběta. Je to tak?

Ano, poprvé to bylo v roce 2016 a tyto závody se mi dokonce povedlo vyhrát. A díky tomu jsem měl i tu čest předstoupit před královnu, která mi předala vítězný pohár a potřásla mi rukou. Tento zážitek bych, troufám si říct, označil jako vrchol mé kariéry. S královnou jsem se ale setkal dvakrát. Byla na hrách spolu s princem Charlesem, který je velkým fanouškem Skotských her.

Jsou k vidění nějaké závody Skotských her i v Česku?

Ano, máme tady dva větší závody – jeden se koná vždy první víkend v červenci a to Skotské hry v Kostelíku u Rakovníka. A druhý závod se koná v polovině srpna na zámku Sychrov.

Jaro nám poznamenala ale pandemie koronaviru. Konaly se letos nějaké závody?

Kvůli koronaviru se zrušila celá sezóna ve Skotsku i v USA. Proběhlo jen par místních závodu. Trénuji ale stále. Na závodech v Sychrově bych rád posunul český rekord v hodu závažím do výšky (poznámka redakce: závod se konal v době uzávěrky tohoto vydání).

Jak vaše úspěchy vnímají doma v Teplicích?

Teplice jsou především fotbalové město, ale moje úspěchy lidé vnímají, čím dal více a musím se přiznat, že je to příjemné.

Máte čas i na jiné koníčky než je sport?

Během obvyklé sezony opravdu není čas na nic jiného než na sport a trénování. Ale letos je ten rok jiný. A já kromě trénování momentálně každý večer chodím rád na Barboru u Teplic, mám to v rámci regenerace. Plavu zhruba hodinku každý večer, je to velice příjemné.

Jste zadaný? Máte rodinu?

Jsem v současné době sólo.