Vlaky na Kozí dráhu jsou objednané, teď záleží na Správě železnic


Kraj objednal turistické vlaky na Kozí dráze. Mezi Děčínem a Telnicí by měly vlaky poprvé vyjet v červenci. Podle náměstka hejtman Jiřího Řeháka kraj objednal čtyři páry vlaků na víkendové dny. „Kraj by to mělo vyjít na 1,5 milionu korun, ale počítáme s tržbou zhruba 250 tisíc korun, které je potřeba odečíst,“ vysvětluje Řehák.

Teď je na Správě železnic, zda provoz na základě objednávky zajistí. V těchto dnech totiž neschválila centrální komise ministerstva dopravy na opravu této trati peníze. Pro začátek jde asi o padesát milionů korun.

Ministerstvo dopravy se odkázalo na usnesení děčínského zastupitelstva, které prosazuje v místě dráhy vybudování cyklostezky.

„Trať je v úseku Telnice – Oldřichov u Duchova nesjízdná, částečně rozkradená. V úseku Děčín – Telnice je na trati zával,“ popisuje problémy Jiří Aster, náměstek děčínského primátora pro dopravu.

Podle něj se náklady na vybudování cyklostezky pohybují zhruba na polovině nákladů pro obnovení železniční trati. Cyklostezka by vyšla daleko levněji, i pokud jde o údržbu. Na celé trati je 47 mostů a 213 propustků, které z části vyžadují náročné opravy.

„Cyklostezka je významnou infrastrukturou nejen pro cyklodopravu uvnitř města, ale má značný přínos pro rozvoj aktivních volnočasových aktivit. Má také zásadní celospolečenský dopad, dle dobré praxe z cyklostezek na březích řeky Labe,“ dodává Jiří Aster.

Správa železnic tak chce s obcemi podél trati i s vedením kraje o dalším využití Kozí dráhy jednat.