Začaly oslavy 150 let železnice pod Krušnými horami

Foto: Jiří Škaloud

Zvláštní jízdu parním vlakem společně organizovaly Oblastní muzeum a galerie v Mostě a Českojiřetínský spolek prostřednictvím nově zřízeného Nadačního fondu „Moldavská dráha / Teplický Semmering“.

Akce jsou připomínkou příjezdu prvního vlaku na mostecké a chomutovské nádraží. Stalo se tak v sobotu 8. října 1870. Tímto dnem byla slavnostně zprovozněna železniční trať Duchcov – Most – Chomutov, kterou provozovala soukromá železniční společnost Ústecko-teplické dráhy. Později se na trať napojila železniční společnost Buštěhradské dráhy s tratí Praha – Kladno – Chomutov – Karlovy Vary – Cheb. Toto výročí si chtějí organizátoři připomínat po celý následující rok.

O živé obrazy v podobě souvislých divadelních vystoupení ve zvláštním vlaku a na nádraží v Mostě se postarala chomutovská agentura Modua. Kromě toho se zapojilo několik dalších dobrovolníků v historických kostýmech. K dobré náladě přispěla na nádraží v Mostě také hornická kapela Mostečanka.

Historický vlak tažený parní lokomotivou 433.001 zajistily České dráhy – Nostalgie (Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka).

Organizátoři chtějí akcí rovněž podpořit myšlenku přeshraničního znovupropojení tratí Teplice/Most – Moldava – Freiberg. Partner akce – Nadační fond „Moldavská dráha / Teplický Semmering“ – převzal od 3. 7. 2020 (jednání se poslanci Evropského parlamentu v Holzhau) koordinaci české zájmové skupiny obcí vedoucí ke znovupropojení Moldavské a Freiberské dráhy. Účelem nadačního fondu je komplexní podpora aktivit pro zachování a rozvoj provozu na železniční trati Teplice / Most – Moldava – Freiberg a komplexní podpora aktivit i vlastní aktivity pro zachování a účelné užívání historických prvků této trati.


1 komentář z Začaly oslavy 150 let železnice pod Krušnými horami

Komentáře jsou uzavřeny.